Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2007

V Rakúsku ukradli stradivárky, pátra po nich InterpolV Rakúsku nezmámi páchatelia ukradli vzácne husle od Antonia Stradivariho v hodnote približne 2,5 milióna euro. V tejto súvislosti sa rakúsky Interpol obrátil na svojich slovenských kolegov so ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) - V Rakúsku nezmámi páchatelia ukradli vzácne husle od Antonia Stradivariho v hodnote približne 2,5 milióna euro. V tejto súvislosti sa rakúsky Interpol obrátil na svojich slovenských kolegov so žiadosťou o pomoc pri pátraní. Informáciu agentúre SITA poskytla Marta Bujňáková z Prezídia policajného zboru. Husle zmizli z trezoru z bytu vo Viedni v čase od 25. do 27. mája.

Vo vnútri husieľ bol papierový štítok s nápisom Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat Anno 16.. . Posledné dve čísla označujúce rok sú nečitateľné. Vedľa strunníka na spodnom rebrovaní je na pravej strane uvedené meno Pierre Rode a rok 1801 a na ľavej strane meno Jean Baptiste Viotti a rok 1781. Obe mená sú orámované ornamentmi. Podľa vyjadrenia odborníkov obe mená sú mená slávnych huslistov, ktorí zrejme v minulosti husle vlastnili.

Ukradnuté boli aj husle od výrobcu Vuillameho v cene približne 120 000 euro. Vo vnútri huslí je papierový štítok s nápisom Jean Baptiste Vuillaume a Paris 3 rue Demours-Ternes. Vo vnútornej časti tela huslí je zrejme aj 4-ciferné číslo, lebo Vuillaume zvykol husle týmto spôsobom značiť. Číslo týchto huslí však nie je známe. Drevo huslí je červenkasté, strunník je zo zlata a ladiace kolíky sú zdobené zlatom. Pôvodne boli ukradnuté ešte jedny husle - zn. Lemboeck. Tieto husle sa už našli a pátranie odvolali.

Okrem huslí si zlodeji odniesli aj husľový sláčik zn. Andre Vigneron v cene cca 5 100 euro, sláčik zn. Albert Nuernberger v cene 3 700 euro, sláčik Seifert v cene 3 000 euro. Zlodeji majú aj expertné posudky.

Polícia sa obracia na občanov so žiadosťou o pomoc. Akékoľvek informácie, ktoré by pomohli pri pátraní po týchto cenných hudobných nástrojoch, možno oznámiť na bezplatnú telefónnu linku 158.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Piati muži napadli rómsku rodinu, tvrdia aktivisti
<< predchádzajúci článok
V Petržalke otvorili obnoveného detské ihrisko Dúhový svet