23. septembra 2006

V štvorhre Belgicko vyhralo a nad SR vedie 2:1

Belgicko zásluhou Oliviera Rochusa a Kristofa Vliegena vyhralo sobotňajšiu štvorhru so Slovenskom v stretnutí play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2007 tenistov a ujalo sa pred ...

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Belgicko zásluhou Oliviera Rochusa a Kristofa Vliegena vyhralo sobotňajšiu štvorhru so Slovenskom v stretnutí play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2007 tenistov a ujalo sa pred nedeľnajšími záverečnými dvoma dvojhrami vedenia 2:1. Dominik Hrbatý a Michal Mertiňák nestačili v Sibamac aréne Národného tenisového centra v Bratislave na zvyšných dvoch aktérov piatkových singlov (hostia krátko pred deblom vystriedali pôvodne nominovaných Dicka Normana i Gillesa Elseneera) a prehrali za 206 minút 2:6, 6:3, 3:6, 6:0, 5:7. V nedeľu od 14.00 h by mali hrať najskôr jednotky oboch tímov v tejto najprestížnejšej súťaži mužských reprezentačných výberov Dominik Hrbatý a Olivier Rochus (vzájomná bilancia 2:1) a po nich Michal Mertiňák s Kristofom Vliegenom (zatiaľ 0:1). Finalisti ročníka 2005 dokázali vo svojej pomerne krátkej daviscupovej histórii trikrát obrátiť takýto nepriaznivý stav - naposledy v boji o postup medzi elitnu šestnástku v septembri 2004 proti Nemecku.

Slovensko - Belgicko 1:2 po sobotňajšej štvorhre

Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák - Olivier Rochus, Kristof Vliegen 2:6, 6:3, 3:6, 6:0, 5:7 za 206 minút (28, 43, 43, 29, 63)

Hrbatý s Mertiňákom (45. a 47. v svetovom rebríčku štvorhry) vstúpili do dôležitého sobotňajšieho stretnutia bez energie, súhry a úderovej istoty najmä pri volejoch a typických deblových výmenách na kratšie vzdialenosti. Mladší z bratov Rochusovcov Olivier a Vliegen (52., resp. 69.) dokázali brejknúť druhého spomenutého slovenského tenistu hneď v úvodnom a geme a hoci si potom oba páry držali svoje podanie až do stavu 2:4, presvedčivejšie vyznievali Belgičania. Zverenci nehrajúceho kapitána Juliena Hoferlina sa prepracovali k trom za sebou idúcim brejkovým príležitostiam v siedmej hre a poslednú zužitkovali, čím predčasne rozhodli o osude prvého setu. Vzrastom nenápadný Rochus (165 cm) mal imponujúci prehľad o dianí, o hlavu vyšší Vliegen pridával pevnú ruku pri filigránskych medzihrách a hostitelia občas dostávali deprimujúce pozičné lekcie.
Domáce duo a s ním publikum v sotva na polovicu zaplnenej Sibamac aréne NTC sa začali dostávať do tempa až v druhom sete. Za stavu 3:2 si tandem pod dohľadom Miloša Mečířa vo fantastickej výmene vypracoval dva brejkbaly, potom pustil súperov na zhodu, ale pri nadobudnutej tretej šanci zastavila krížny bekhend vtedy podávajúceho Rochusa páska - 4:2. V desiatej hre Mertiňák odvrátil hroziaci rebrejk kvalitným "prvým" a čoraz vitálnejší Slováci napokon vyrovnali na 1:1. Zdalo sa, že dvojica s doterajšou daviscupovou bilanciou 1:1 na zápasy získa potrebné sebavedomie, lenže kontrolu nad vývojom si stále udržiavali súperi, ktorí v DP zatiaľ spoločne prehrali len proti americkým bratom Bobovi a Mikovi Bryanovcom. Belgičania v treťom sete zobrali Mertiňákovi podanie na 2:0 a krátku eufóriu tímu s históriou v tejto súťaži kratšou o 90 rokov (okamžitý rebrejk na konto Vliegenových pasív) schladilo odpútanie sa na 3:1, po ktorom sa do pozornosti fyzioterapeuta dostal Hrbatého pravý lakeť. Po tomto intermezze nemal žiaden z aktérov výraznejší problém s "prenesením hviezdičky" na druhú stranu, čo znamenalo belgický úspech v pomere 6:3.
Slováci akoby pochopili, že už nemajú čo stratiť a musia hrať aktívnejšie. Nástup do štvrtého setu im vyšiel lepšie: pri podaní Rochusa upravili na 2:0 a v dlhom štvrtom geme zobrali servis i Vliegenovi - 4:0. Vyrovnanie na 2:2 a vynútenie druhého "maratónskeho" zápasu tohto predĺženého víkendu bolo len otázkou koncentrácie, pričom najmä tá belgická dočasne opadla akoby účelovo zameraná na rozhodujúce piate dejstvo. Na jeho začiatku pri Hrbatého podaní hostia okamžite mali príležitosť byť o krok vpredu, ale 28-ročný Bratislavčan a 26-ročný rodák z Považskej Bystrice - hnaní už naplno zaangažovanými fanúšikmi - odvrátili nebezpečenstvo. Nepodarilo sa im to až v tretej hre, hoci Belgičania sa pri brejkbale ani nedotkli lopty: Mertiňák im ho totiž "premenil" dvojchybou. Slováci však nezložili zbrane a zlikvidovali toto manko ešte pred ďalším oddychovým časom, keď znova nachytali Rochusa. Vzápätí pri Hrbatého podaní vyriešili aj prekérnu situáciu 0:40, a to sériou piatich víťazných fiftínov, ba mohli vyhrať aj štvrtý gem v rade, ale brejkbal za stavu 3:2 nevyužili. Neskôr sami jeden odvracali v deviatej hre a nezachránili sa v jedenástej, keď podával Mertiňák. Rochus následne pri svojom servise situáciu spolu s Vliegenom zvládol a Belgicko v tomto päťsetovom zápase za 206 minút slávilo úspech 6:2, 3:6, 6:3, 0:6, 7:5.