Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2019

V Sudáne sa konali ďalšie protestyDesiatky tisíc ľudí sa zúčastnili v sobotu na demonštráciách v hlavnom meste Sudánu Chartúm, ako i v mnohých ďalších mestách naprieč krajinou. Pripomenuli si tak 40. deň od ...Zdieľať
Archívna snímka Foto: TASR/AP
Chartúm 14. júla (TASR) - Desiatky tisíc ľudí sa zúčastnili v sobotu na demonštráciách v hlavnom meste Sudánu Chartúm, ako i v mnohých ďalších mestách naprieč krajinou. Pripomenuli si tak 40. deň od incidentu, keď polícia 3. júna rozohnala prodemokratických protestujúcich a počas zásahu usmrtila najmenej 128 ľudí. Informovala o tom agentúra AP.


Ľudia mávali vlajkami s nápismi "Sloboda, mier a spravodlivosť" a vyzvali na "transparentné a spravodlivé" vyšetrovanie úmrtí, ku ktorým došlo počas júnového okupačného protestu pred veliteľstvom armády v Chartúme. "Vojenská rada by sa za túto masakru mala zodpovedať," povedal jeden z účastníkov najnovšieho protestu.

Vo štvrtok vládnuca vojenská rada v Sudáne prekazila v krajine pokus o prevrat. Generál Džamál Umar vyhlásil, že cieľom pučistov bolo zablokovať dohodu o vytvorení spoločnej prechodnej vlády uzavretú minulý piatok vodcami protestov v Sudáne a predstaviteľmi vládnucej vojenskej rady, ktorá "má sudánskemu ľudu otvoriť cestu k splneniu svojich požiadaviek". Jej slávnostné podpísanie bolo už viackrát presunuté. Podľa najnovších informácií by sa tak malo stať v nedeľu.

Po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra z 11. apríla prevzala moc v Sudáne dočasná vojenská rada, čomu predchádzali niekoľko mesiacov trvajúce protesty. Demonštranti teraz požadujú, aby bola v krajine čo najskôr obnovená civilná vláda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Severozápad Austrálie zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,6
<< predchádzajúci článok
Poľská opozícia sľubuje voličom vyradenie uhlia z výroby elektriny

V Sudáne sa konali ďalšie protesty - diskusné fórum čitateľov