Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

25. mája 2011

V Tatrách sú pred letom optimistiAj keď makroekonomické údaje hovoria o tom, že Slovensko sa dostáva na úroveň z predkrízového obdobia, v prípade cestovného ruchu to neplatí. ...Zdieľať
tatry Ilustračné foto. Foto: SITA/Rastislav OvšonkaPOPRAD 25. mája (WEBNOVINY) – Aj keď makroekonomické údaje hovoria o tom, že Slovensko sa dostáva na úroveň z predkrízového obdobia, v prípade cestovného ruchu to neplatí.


„Ak zoberieme celoslovenské čísla, nárast počtu ubytovaných návštevníkov za rok 2010 oproti roku 2009, kedy kríza bola najhlbšia, je len 0,3 percenta. Z celoslovenského pohľadu, žiaľ, cestovný ruch prešľapuje na mieste,“ uviedol pre médiá riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

Samotné Vysoké Tatry sú podľa neho na tom o niečo lepšie. Nárast počtu ubytovaných hostí tu v minulom roku dosiahol takmer sedem percent. Nádejne podľa Chudého vyzerá aj rok 2011. Počet ubytovaných hostí v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku narástol o viac ako 11 percent. Prispelo k tomu skvalitnenie ponuky služieb, hlavne v stredisku Tatranská Lomnica, ale aj na Štrbskom Plese. „Výsledky sú priaznivejšie ako sme očakávali,“ povedal Chudý.


Aqua fun pas

Trend zo zimnej sezóny chcú vo Vysokých Tatrách udržať aj v letnej turistickej sezóne. „Novinkou, ktorá tu ešte v histórii nikdy nebola, je ponuka spoločného produktu aj na leto v podobe Slovakia aqua fun pasu,“ uviedol Peter Chudý. Ide o kombinovaný lístok na dva až šesť dní so vstupmi do viacerých atrakcií v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier, pri ktorých je možné získať až 44-pecentnú zľavu, čo môže byť podľa Chudého pre návštevníkov zaujímavé. Tento produkt by mal podľa Chudého spestriť pobyt návštevníkov regiónu.

Napriek zmenám v správaní návštevníkov Vysokých Tatier v posledných rokoch, turistika a príroda predstavujú najväčšie atrakcie, pre ktoré chodia ľudia na dovolenku do Vysokých Tatier. Odstraňovanie suchých stromov z blízkosti turistických chodníkov môže mať negatívny dopad na turistickú sezónu, a to najmä vtedy, ak by sa tieto práce predĺžili aj do hlavnej turistickej sezóny. Foto: Ilustračné foto SITA/Rastislav Ovšonka

„Do 15. júna by okolie najfrekventovanejších trás malo byť vyčistené, aby bol pohyb na nich bezproblémový,“ uviedol Chudý. Napriek nedostatku peňazí ďalšie odstraňovanie suchých stromov v okolí turistických chodníkov by podľa neho nemalo zasiahnuť tohtoročnú letnú turistickú sezónu.

Pre viacerých návštevníkov Vysokých Tatier budú určite lákadlom nové alebo zrekonštruované vysokohorské chaty.

Prvým je horský hotel Sliezsky dom vo Velickej doline, ktorý prešiel kompletnou rekonštrukciou a má pred sebou prvú letnú sezónu po modernizácii.

Úplnou novinkou je Majláthova chata pri Popradskom plese, ktorú otvorili v zime. Rekonštrukčné práce pokračujú na najvyššie položenej vysokohorskej Chate pod Rysmi. Chata však bude počas leta poskytovať svoje služby v obmedzenom režime.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Osemročné gymnáziá môžu opäť používať latinské názvy
<< predchádzajúci článok
Starosta Rigy odpadol počas maratónu, je v kóme

V Tatrách sú pred letom optimisti - diskusné fórum čitateľov