Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

15. októbra 2007

V utorok je Svetový deň výživy, naša strava je málo pestráV utorok si pripomíname Svetový deň výživy, ktorého ústrednou témou je právo jedlo. Ciele krajín, ktoré si tento deň pripomínajú, sa prelínajú v troch rovinách. Prvou je posilnenie ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - V utorok si pripomíname Svetový deň výživy, ktorého ústrednou témou je právo jedlo. Ciele krajín, ktoré si tento deň pripomínajú, sa prelínajú v troch rovinách. Prvou je posilnenie medzinárodnej i národnej solidarity v oblasti boja proti hladu, podvýžive a chudobe, druhým je upriamenie pozornosti na otázku produkcie potravín. Posledným cieľom je podpora ekonomiky a odbornej spolupráce medzi rozvojovými krajinami. Informoval o tom dnes Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na tlačovej besede. Ako uviedla MUDr. Iveta Trusková, Svetový deň výživy vyzýva k spolupráci, aby sa základné ľudské právo - právo na potraviny - zabezpečilo všetkým obyvateľom planéty. Zároveň nadväzuje na Svetový potravinový summit z roku 1996, na ktorom účastníci a účastníčky prijali za cieľ zníženie počtu hladujúcich vo svete o polovicu, najneskôr do roku 2015. Zatiaľ, čo sa podľa ÚVZ znížila celková chudoba v 90. rokoch o približne 20 percent, počet chronicky podvyživených ľudí v rozvojových krajinách sa znížil iba čiastočne.

Zdravá výživa je hlavnou podmienkou prevencie pred rôznymi ochoreniami, informovala MUDr. Jana Nováková. Na Slovensku je zdravotný stav obyvateľov a obyvateliek stále neveľmi priaznivý, pretože veľa ľudí zomiera na hlavné civilizačné choroby - kardiovaskulárne a onkologické ochorenia. U detí aj u dospelých pretrváva zvýšený energetický príjem, vysoký príjem živočíšnych bielkovín, tukov, kuchynskej soli a nedostatočná konzumácia vlákniny. Dlhodobo chýba v strave vitamín C, nedostatočný je aj prísun vitamínu D a železa. Často sa objavujú aj reštrikčné diéty, ktoré môžu spôsobiť vznik porúch príjmu potravín - anorexiu a bulímiu. Alarmujúce je, že výskyt týchto chorôb sa stále posúva do nižších vekových skupín. Častá je konzumácia bravčového mäsa, keď ho podľa výskumu ÚVZ konzumuje 2 až 3 razy týždenne 47 percent dospelej populácie. V porovnaní s tým konzumuje morské ryby rovnako často 38 percent dospelých a o desať percent ľudí viac si dopraje ryby raz mesačne. Vysoký je aj príjem sladkostí, ktorý by mal byť nahradený ovocím a zeleninou. Nesprávne stravovanie môže mať skoré i neskoré prejavy. K skorým patria aj poruchy rastu, vývinu, vznik obezity, zubného kazu, častejšie infekcie alebo málokrvnosť. Z neskorých sa vyskytujú srdcovo-cievne ochorenia, vznik cukrovky a postihnutie kostí a zubov.

Novým javom je, že sa zlepšila spotreba energie Sloveniek a Slovákov a priblížila sa k priemernej dávke určenej Svetovou zdravotníckou organizáciou. Nadváha, vrátane obezity, postihuje 12 až 13 percent detí do 18 rokov. Obezita trápi asi 1/4 dospelej populácie. Podľa slov MUDr. Iga Kajabu, PhD. v priebehu rokov toto číslo stúpa, ale nárast je menší ako v niektorých vyspelých krajinách sveta. Za uplynulých štyridsať rokov sa zvýšil výskyt obezity u dospelých iba o 4 percentá, čo v niektorých štátoch dosiahnu za 2 až 4 roky. Situácia na Slovensku v oblasti výskytu obezity je teda dobrá, ale jej nárast nie je žiaduci.

Svetový deň výživy sa oslavuje 16. októbra od roku 1979. V Ríme ho vyhlásili účastníci 20. globálnej konferencie Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo a odvtedy si ho každoročne pripomína 150 krajín sveta.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
DSS zrejme nebudú môcť investovať do realitných fondov
<< predchádzajúci článok
Výbor schválil možnosť vyplatiť vianočné príspevky v januári

V utorok je Svetový deň výživy, naša strava je málo pestrá - diskusné fórum čitateľov