Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2021

Vagus pomohol za 10 rokov tisícom ľudí bez domovaObčianske združenie Vagus, ktoré pracuje s ľuďmi bez domova v Bratislave, pripravilo pri príležitosti svojho desiateho výročia prehľad najzaujímavejších čísel za celé svoje pôsobenie.Zdieľať
vagus_streetwork_1 676x451 3.5.2021 (Webnoviny.sk) - Občianske združenie Vagus, ktoré pracuje s ľuďmi bez domova v Bratislave, pripravilo pri príležitosti svojho desiateho výročia prehľad najzaujímavejších čísel za celé svoje pôsobenie.


OZ Vagus vzniklo v apríli 2011 ako reakcia na vysoký počet ľudí žijúcich na ulici a potrebu denného centra pre ľudí bez domova v centre Bratislavy. Neskôr svoje služby rozšírilo o nízkoprahové denné centrum DOMEC, sociálnu kaviareň DOBRE&DOBRÉ a integračný program MEDZIMIESTO zameraný na získavanie stabilného bývania. Už 10 rokov systematicky pomáha ľuďom z ulice.

5 470 ĽUDÍ BEZ DOMOVA VYUŽILO SLUŽBY VAGUSU


Od vzniku združenia pracovali sociálny pracovníci Vagusu s viac ako 5000 ľuďmi. "V teréne denne navštívime priemerne 17 ľudí priamo v miestach, kde žijú. Služby nášho denného centra využije približne 100 ľudí denne a v integračnom programe pracujeme s desiatkami ľudí ročne,” upresňuje Petra Červená, programová riaditeľka OZ Vagus.

Mnohí z ľudí bez domova využívajú služby Vagusu opakovane. Vagus tiež vypĺňa chýbajúce sociálne služby v Bratislave a ako jediní počas dňa otvárajú brány denného centra počas víkendov. "Máme skúsenosť aj s ľuďmi, ktorých sme stretli v teréne, začali navštevovať denné centrum a postupnou spoluprácou na riešení sociálnej situácie sa dostali do nášho programu bývania.” dopĺňa Alexandra Kárová, výkonná riaditeľka OZ Vagus.

37 095 ROZHOVOROV VEDÚCICH K ZLEPŠENIU SOCIÁLNEJ SITUÁCIE


Sociálne poradenstvo predstavuje jeden z najdôležitejších nástrojov na zmenu sociálnej situácie človeka bez domova. Sociálni pracovníci sú nápomocní pri riešení zdravotného stavu, vybavenia dokladov, pri hľadaní práce aj stabilného domova. "S klientmi postupne spoločne riešime rôzne prekážky na ich ceste z ulice. V začiatkoch našej práce išlo prevažne o zdravie a doklady. S pribúdajúcimi službami sme sa stávali ich oporou aj pri získaní práce, stabilného bývania, naviazaní kontaktu s rodinou, či získavaní zručnosti ako hospodáriť s peniazmi,” uvádza Červená. Sociálne poradenstvá prebiehajú v uliciach, priamo na miestach, kde ľudia žijú, v poradenských miestnostiach denného centra, ako aj priamo v domácnostiach klientov Vagusu.

13 441 OŠETRENÍ


Ľudia bez domova majú často nedoplatky na zdravotnom poistení, čo im znemožňuje prístup k riadnej zdravotnej starostlivosti. Podlomené zdravie a psychický stav vplyvom života na ulici a nedoliečené poranenia často vedú k chronickým ochoreniam a mnohokrát aj k ohrozeniu života. Pracovníci Vagusu preto poskytujú základné ošetrenie ľuďom priamo v teréne a v ošetrovni denného centra. "Bežnou výbavou nášho terénneho tímu počas výjazdov je základný zdravotný materiál, často však voláme aj záchrannú službu alebo prevážame ľudí na pohotovosť. V dennom centre poskytujeme základné ošetrenie a dostupné lieky,” upresňuje Kárová

Vagus upozorňuje na dôležitosť dostupných služieb pre ľudí bez domova v Bratislave, ale aj na celom Slovensku. Aktuálna priorita je dostatok sociálnych služieb pre ľudí, ktorí už o domov prišli, zmysel však vidí najmä v prevencii straty domova a dostupnom bývaní. Samotné združenie v tomto smere vyvíja aktivity a zároveň apeluje na štátne inštitúcie a tlačí dlhodobo na zmeny v legislatíve, ktoré majú pomôcť k ukončovaniu bezdomovectva na Slovensku.

Informačný servis


Zdroj: Webnoviny.sk - Vagus pomohol za 10 rokov tisícom ľudí bez domova © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spravte si radosť so žrebmi od Niké
<< predchádzajúci článok
Prémiová minerálna voda Römerquelle je v novej 100 % recyklovanej fľaši

Vagus pomohol za 10 rokov tisícom ľudí bez domova - diskusné fórum čitateľov