Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2011

Vatikán priznal chyby v kauze sexuálneho zneužívaniaVatikán v sobotu priznal "vážne pochybenia" súvisiace so zvládnutím kauzy okolo zneužívania detí kňazmi na juhu Írska. Škandál šokoval verejnosť v tejto prevažne ...Zdieľať
cirkev VATIKÁN 3. septembra (WEBNOVINY) - Vatikán v sobotu priznal "vážne pochybenia" súvisiace so zvládnutím kauzy okolo zneužívania detí kňazmi na juhu Írska.


Škandál šokoval verejnosť v tejto prevažne katolíckej krajine a prístup Svätej stolici k nemu tvrdo skritizoval aj tamojší premiér Enda Kelly. Vatikán teraz vyjadril oficiálnu ľútosť nad závermi vyšetrovacej komisie zriadenej írskou vládou, ktorá vniesla do kauzy v diecéze Cloyne viac svetla.

"Svätá stolica je hlboko znepokojená závermi vyšetrovacej komisie ohľadom vážnych pochybení zo strany diecézy Cloyne," uviedol Vatikán v oficiálnom stanovisku.

Júlové zverejnenie správy komentoval premiér Kelly nečakane ostrými slovami, keď reakciu rímskokatolíckej cirkvi na sexuálne škandály označil za "absolútne nehodnú". V dokumente vyšetrovacej komisie sa hovorí o tom, že cirkev nepriamo kryla zneužívanie detí 19 kňazmi v Cloynskej diecéze v rokoch 1996-2009.

Kelly na to reagoval slovami, že ide o dôkaz "nefunkčnosti, odtrhnutosti, elitárstva a narcizmu" Vatikánu. Svätá stolica si neskôr predvolala svojho nuncia v Dubline. Kauza v Cloyne je len jednou z mnohých ďalších cirkevných sexuálnych afér v Írsku, ktoré začínajú vychádzať na povrch od roku 2009.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
CIA pomáhala Kaddáfího tajnej službe
<< predchádzajúci článok
Jacques Chirac v pondelok na súd nepríde

Vatikán priznal chyby v kauze sexuálneho zneužívania - diskusné fórum čitateľov