Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2011

Jacques Chirac v pondelok na súd neprídeBývalý francúzsky prezident Jacques Chirac sa nezúčastní na pondelkovom pojednávaní súdu v Paríži, ktorým sa začne proces v súvislosti s jeho korupčnou aférou. Chiracovi právnici to ...Zdieľať
chirac PARÍŽ 3. septembra (WEBNOVINY) - Bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac sa nezúčastní na pondelkovom pojednávaní súdu v Paríži, ktorým sa začne proces v súvislosti s jeho korupčnou aférou.


Chiracovi právnici to zdôvodnili zdravotnými problémami ich mandanta. Niekdajší šéf Elyzejského paláca o tom súd informoval prostredníctvom oficiálneho listu, ku ktorému bola priložená aj lekárska správa. Začiatok procesu tak prebehne pravdepodobne v jeho neprítomnosti.

O exprezidentovom zdravotnom stave francúzske médiá už dlhšie špekulujú, neprajníci mu však neveria a tvrdia, že sa len vyhýba spravodlivosti. Novinári, ktorí ho videli počas jeho nedávnej dovolenky v Saint Tropez, ho opísali ako "unaveného", hoci svojim fanúšikom ochotne rozdával autogramy.

Dnes 78-ročný Chirac je podozrivý zo sprenevery a korupcie, ktorej sa mal dopustiť počas pôsobenia vo funkcii starostu Paríža v rokoch 1977 až 1995. V tom období mal zneužívať svoje právomoci a z mestských prostriedkov platiť poradcov, ktorí v skutočnosti pracovali pre jeho pravicovú politickú stranu UMP.

Chiraca chránila vo funkcii prezidenta v rokoch 1995 a 2007 imunita. Exprezident akékoľvek pochybenia odmieta. Chirac bude prvým francúzskym exprezidentom v histórií, ktorý sa bude musieť zodpovedať pred súdom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vatikán priznal chyby v kauze sexuálneho zneužívania
<< predchádzajúci článok
Ľudové remeslá a folklór ovládli ulice Bratislavy

Jacques Chirac v pondelok na súd nepríde - diskusné fórum čitateľov