Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júla 2021

Väznený novinár Skurka potrebuje urgentnú hospitalizáciu, Lukašenko pokračuje v „čistiacej operácii“Bieloruské združenie novinárov vo štvrtok vyzvalo úrady v krajine, aby presunuli väzneného novinára do nemocnice na liečenie zápalu pľúc vyvolaného ochorenímZdieľať
belarus_journalists_04403 a51094169b1f4938bad4f8be4cf44847 676x450 30.7.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruské združenie novinárov vo štvrtok vyzvalo úrady v krajine, aby presunuli väzneného novinára do nemocnice na liečenie zápalu pľúc vyvolaného ochorením COVID-19. Združenie informovalo, že podali žiadosť na ministerstvách vnútra a zdravotníctva, aby urgentne hospitalizovali Andreja Skurka, šéfa oddelenia reklamy a marketingu v prominentných novinách Naša Niva.


Skurka, ktorý bol v rokoch 2006 - 2017 šéfredaktorom daného periodika, zatkli pred tromi týždňami a je v centre predbežného zadržania v Minsku.

Väznený v ťažkých podmienkach


Noviny Naša Niva tento týždeň informovali, že Skurka previezli do zdravotného oddelenia v centre so „štrukturálnymi zmenami v pľúcach“ a jeho spoluväzňov dali do karantény, pretože existuje podozrenie, že sa Skurko nakazil koronavírusom.

Predtým ako 43-ročného Skurka previezli do spomenutého zadržiavacieho zariadenia, strávil 13 dní v inom zadržiavacom centre, ktoré je známe svojimi ťažkými podmienkami, kde nemal ani prístup k liekom na diabetes.

Razie v kancelárii novín


Bieloruské úrady vykonali 8. júla v kanceláriách Našej Nivy, najstarších a najrešpektovanejších nezávislých novín v Bielorusku, a tiež domoch jej zamestnancov razie. Okrem Skurka vtedy zadržali spolu editorov novín Jahora Marcinoviča a dvoch ďalších zamestnancov, ktorých neskôr prepustili.

Marcinovič a Skurko zostávajú vo väzbe a čelia obvineniam za nesprávne zaplatenie účtov za energie, za čo im hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov.

Banditi a zahraniční agenti


Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie nezávislých novinárov a občianskych aktivistov. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna len v tomto mesiaci vykonali viac ako 200 prehliadok kancelárií a bytov novinárov a aktivistov.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaviazal pokračovať v „čistiacej operácii“ proti občianskym aktivistom, ktorí sú podľa neho „banditi a zahraniční agenti“.

Ďalší zatknutí novinári


Vo väzbe je celkovo 28 bieloruských novinárov, ktorí buď čakajú na proces alebo si odpykávajú tresty. Viasna tvrdí, že bieloruské úrady úmyselne vytvárajú neznesiteľné podmienky pre politických väzňov, ktorých okrem iného posielajú do „koronavírusových ciel“.

Bieloruské združenie novinárov informovalo, že vo štvrtok sa v Minsku a ďalších mestách uskutočnili ďalšie razie zamerané na žurnalistov. Medzinárodná federácia novinárov vo štvrtok odsúdila bieloruskú vládu pre jej záťah na bieloruské médiá.


Zdroj: Webnoviny.sk - Väznený novinár Skurka potrebuje urgentnú hospitalizáciu, Lukašenko pokračuje v „čistiacej operácii“ © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislava zasiahla voči premnoženým komárom, rozsiahlej akcii padli za obeť milióny lariev
<< predchádzajúci článok
Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Banskej Bystrice, Popradu a Prešova najvýhodnejšie?

Väznený novinár Skurka potrebuje urgentnú hospitalizáciu, Lukašenko pokračuje v „čistiacej operácii“ - diskusné fórum čitateľov