Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. augusta 2009

Veliteľ Talibanu potvrdil smrť vodcu pakistanskej vetvy hnutiaSmrť šéfa pakistanskej vetvy hnutia Taliban Bajtulláha Mehsúda potvrdil veliteľ jeho bojovej skupiny Kafaját Ulláh. V telefonickom rozhovore agentúre AP povedal, že Mehsúd zahynul v stredu ...Zdieľať
DERA ISMAÍL CHÁN 7. augusta (WEBNOVINY) - Smrť šéfa pakistanskej vetvy hnutia Taliban Bajtulláha Mehsúda potvrdil veliteľ jeho bojovej skupiny Kafaját Ulláh. V telefonickom rozhovore agentúre AP povedal, že Mehsúd zahynul v stredu spolu s jeho druhou manželkou počas leteckého útoku bezpitlotného lietadla v provincii Južný Vazíristan. Ďalšie podrobnosti neuviedol.


Pakistanský minister vnútra Rehman Malík novinárom v piatok povedal, že vláda má informácie o smrti Mehsúda, ktoré však nemôže potvrdiť, pokiaľ nebude mať jasné dôkazy. Na miesto útoku už vláda podľa neho vyslala svojich predstaviteľov, ktorí majú overiť správy a Mehsúdovej smrti. "Ak si máme byť stopercentne istí, potrebuje si to overiť na mieste," vyhlásil minister.

Aj nemenovaný Mehsúdov spolupracovník predtým potvrdil, že šéf Talibanu v Pakistane je mŕtvy a hnutie už rokuje o jeho nástupcovi. Mehsúda podľa neho pochovali hneď v stredu v dedine Margósa. "Práve teraz sa koná stretnutie šúry (poradný výbor Talibanu), ktorá vyberie jeho nástupcu," povedal. Ako zároveň dodal, Taliban oficiálne potvrdí smrť svojho lídra po piatkových modlitbách, pričom zároveň oznámi aj meno nového vodcu. O smrti Mehsúda informujú aj traja pakistanskí agenti tajnej služby, žiaden z nich však jeho telo nevidel, keďže bolo pochované v oblasti, ktorú kontroluje Taliban.

Mehsúd mal zahynúť v stredu ráno pri útoku na dom jeho svokra Maulana Ikram-ud-Dína. Mehsúd je nahľadanejším teroristom v Pakistane, pričom USA naňho vypísali odmenu vo výške päť miliónov dolárov. Pripisujú mu zodpovednosť za atentát na pakistanskú expremiérku Bénazír Bhuttovú v roku 2007. Na svedomí má aj smrť stoviek ľudí, ktorí zahynuli v posledných dvoch rokoch pri teroristických útokoch. Mehsúdova smrť by bola obrovským povzbudením pre snahy Islamabadu a Washingtonu vyhnať z krajiny Taliban a al-Kájdu.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Afganistane prišli o život ďalší traja britskí vojaci
<< predchádzajúci článok
Súd zamietol nové vyšetrovanie Politkovskej vraždy