Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. júla 2021

Veľká koralová bariéra zatiaľ nepribudne na zoznam ohrozených lokalít svetového dedičstva UNESCOOrganizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) zatiaľ nezaradí austrálsku Zdieľať
australia_great_barrier_reef_48976 03e22a577c3c4b2caedf8e2dcd8e1edc 676x451 24.7.2021 (Webnoviny.sk) - Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) zatiaľ nezaradí austrálsku Veľkú koralovú bariéru na zoznam ohrozených lokalít svetového dedičstva.

Rozhodnutie odložili


Rozhodnutie v piatok počas stretnutia Výboru svetového dedičstva UNESCO, ktorý zasadá v čínskom meste Fu-čou, odložili na rok 2023. Stalo sa tak po tom, čo Austrália získala dostatočnú medzinárodnú podporu pre svoje dodatky k návrhu rozhodnutia o zaradenie na spomenutý zoznam.

UNESCO odporučilo, aby Výbor svetového dedičstva zaradil Veľkú koralovú bariéru na zoznam ohrozených lokalít najmä pre zvyšujúce sa teploty oceánu, ktoré na ňu nepriaznivo vplývajú.

Útesy navštívi monitorovacia komisia


Austrália bola proti tomuto kroku a navrhla svoje dodatky k návrhu, ktoré okrem nej podporilo 16 z 21 krajín vo výbore. Výbor ich akceptoval bez hlasovania.

Austrálske koralové útesy teraz navštívi monitorovacia misia, aby určila, ako je možné zvládať dopady zmeny klímy na ne.


Veľká koralová bariéra sa na zozname svetového dedičstva nachádza od roku 1981. Pred jej zaradením medzi ohrozené lokality Austráliu varovali už v roku 2014. Austrália reagovala vypracovaním dlhodobého plánu na zlepšenie zdravia útesov - Reef 2050 Plan.

Veľkú koralovú bariéra odvtedy postihlo značné blednutie koralov, ktoré spôsobil neobyčajne teplý oceán v rokoch 2016, 2017 a 2020. Blednutie zasiahlo dve tretiny tamojších koralov.

Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká koralová bariéra zatiaľ nepribudne na zoznam ohrozených lokalít svetového dedičstva UNESCO © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ako si Slováci predstavujú svet v roku 2050? Z týchto vecí má vyše polovica ľudí strach
<< predchádzajúci článok
Medzinárodné letecké dni SIAF budú v Kuchyni, na jubilejnom ročníku sa predstaví 14 krajín

Veľká koralová bariéra zatiaľ nepribudne na zoznam ohrozených lokalít svetového dedičstva UNESCO - diskusné fórum čitateľov