Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. mája 2017

VIDEO: Do Slovak Press Photo sa môžu prihlásiť amatéri i profesionáliÚroveň súťaže sa z roka na rok zvyšuje a počet prác, ktoré sú vyradené v prvom kole pre nedostatočnú kvalitu, je stále nižší. Okrem študentov a amatérskych ...Zdieľať
Fotoaparáty. Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 9. mája (TASR) – Úroveň súťaže sa z roka na rok zvyšuje a počet prác, ktoré sú vyradené v prvom kole pre nedostatočnú kvalitu, je stále nižší. Okrem študentov a amatérskych fotografov sa do súťaže môžu zapojiť aj profesionáli. Na snímkach je dôležitý obsah aj forma. Na tlačovej konferencii k šiestemu ročníku súťaže Slovak Press Photo to povedala Jana Hojstričová, garantka projektu a členka poroty.


Slovak Press Photo je súťaž fotografických prác a krátkych spravodajských, dokumentárnych a reportážnych videí, ktoré vznikli na publikačné účely v priebehu minulého roku. Cieľom projektu je pozdvihnúť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky, zviditeľniť jej tvorcov a prostredníctvom výstavy sprístupniť verejnosti život a dianie na Slovensku a vo svete.

Slovenskí fotografi budú môcť prihlasovať svoje práce do kategórií: Reportáž, Aktuality, Portrét, Každodenný život, Svet umenia, Šport a Príroda. Súčasťou je aj mimoriadna kategória Grant Bratislavy pod záštitou primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala, zameraná na fotografovanie premien Bratislavy. "Projekt je z roka na rok kvalitnejší a prináša nové prekvapenia. Grantom sa snažíme podporiť mladých tvorivých ľudí, ktorí ponúkajú pohľad cez objektív na naše mesto, ten obyčajným chodcom často ostáva skrytý," povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Pre slovenských i zahraničných fotografov sú určené kategórie Stredoeurópska fotografia a Študenti a mladí fotografi do 25 rokov. Prihlásiť sa do nich môžu autori zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska a Ukrajiny a po prvý raz aj zo Slovinska, čím súťaž rozširuje záber v rámci stredoeurópskeho regiónu.

Medzinárodnou je aj kategória Krátke video, do ktorej sa môžu hlásiť tvorcovia krátky aktuálnych audiovizuálnych šotov. Kategória je organizovaná v spolupráci s RTVS, ktorá okrem ocenených videí odvysiela aj krátke dokumenty o víťazoch súťaže. „Víťazné videá dosiahnu konečné zužitkovanie v rámci nášho mediálneho výstupu,“ povedal Václav Mika, generálny riaditeľ RTVS.

Porote bude predsedať americký fotograf a jeden zo zakladateľov fotožurnalistickej agentúry NOOR Stanley Greene a v porote sa objaví aj ruská fotografka Maria Turčenková. "Privítame aj Ninu Berman, americkú fotografku a profesorku z univerzity Columbia, ktorá je alma mater žurnalistiky," povedala Jana Gavordltová, riaditeľka Slovak Press Photo. Dodala, že koncom júna bude v rámci projektu otvorená výstava Niny Berman s názvom Pohľad na Ameriku: 2002 – 2017 v bratislavskom Mirbachovom paláci, zameraná na súčasné dianie v USA.

Súťažné fotografie bude porota posudzovať v elektronickej podobe a registrácia bude dostupná od 17. mája do 29. augusta. Medzinárodná porota bude práce hodnotiť na začiatku septembra. Súťaž a následná výstava Slovak Press Photo sa koná pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku, ministra kultúry SR Mareka Maďariča a primátora hlavného mesta Bratislavy Iva Nesrovnala.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Žákovic Open prídu Tata Bojs, Katarzia, Lavagance aj Hex
<< predchádzajúci článok
Z Krugerovho národného parku ušlo päť levov

VIDEO: Do Slovak Press Photo sa môžu prihlásiť amatéri i profesionáli - diskusné fórum čitateľov