14. júna 2017

Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom piatej etapy na pretekoch Okolo Švajčiarska, ktorá merala 222 kilometrov a viedla z Bex do Cevia. Sagan počas siedmich rokov vyhral 14 etáp na ...

CEVIO 14. júna - Slovenský cyklista Petar Sagan skvelým spôsobom zrežíroval šprintérsku koncovku piatej etapy na 81. ročníku cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska a stal sa jej suverénnym víťazom.

Konkurenciu Sagan deklasoval o tri dĺžky bicykla a to ešte v závere zvoľnil a mohol predviesť aj emotívne víťazné gesto.

SAGANOV 14. ETAPOVÝ TRIUMF NA OKOLO ŠVAJČIARSKA

Sagan si na tomto podujatí pripísal rekordné štrnáste etapové víťazstvo, prvé v tomto roku. O tri etapové triumfy menej vybojovali domáce legendy Ferdinand Kübler, Hugo Koblet a Fabian Cancellara.

Saganov víťazný čas bol 5:15:50 h. Za Saganom skončil druhý Švajčiar Michael Albasini (ORICA-Scott) a tretí Talian Matteo Trentin (Quick-Step Floors).

V celkovom poradí sa na čele nič nezmenilo. Na čele zostal Talian Damiano Caruso z tímu BMC Racing s náskokom 16 sekúnd pred Holanďanom Stevenom Kruijswijkom (LottoNL-Jumbo).

V ÚNIKU DŇA BOL POLTUCET JAZDCOV

Stredajšia etapa mala štart v Bexe, cieľ v Ceviu v kantóne Ticino a s 222 km bola najdlhšou na tohtoročných pretekoch, ktoré sú tradičnou prípravou na Tour de France.

V úniku dňa bol poltucet jazdcov Arman Kamyšev (Astana), Ben King (Dimension Data), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Sam Bewley (Orica-Scott), Lars Petter Nordhaug (Aqua Blue Sport) a Jesper Asselman (Roompot).

Približne 100 km pred cieľom bola pred cyklistami prekážka v podobe stúpania špeciálnej kategórie na Simplonstrasse do výšky 1989 m, kde mali utečenci náskok 3:50 min. Plný počet bodov na prémii si tam pripísal Nór Norhaug

V záverečných 20 km zostali vpredu už len Američan King a Holanďan Asselman, ale ich náskok sa zmenšil pod pol minúty. Odvážne duo to nechcelo vzdať, ale pelotón ich napokon zhltol necelých 7 km pred cieľom.

Na čele vtedy skvelým spôsobom pracovali aj jazdci tímu Bora-Hansgrohe a začal sa boj o čo najlepšiu pozíciu do šprintérskeho záveru. Na začiatku posledného kilometra bol Sagan siedmy, ale potom vystrelil dopredu ako šíp a nikto z konkurencie nemal nárok.