Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

05. decembra 2015

Video: Inteligentné osvetlenie domácnosti pochádza zo SlovenskaStačí pripojiť malú krabičku k televízoru a máte doma hotové kino s dynamickým ambientným osvetlením. Alebo krásnu vizuálnu kulisu pri hraní hier. S technologickou inováciou prišiel Slovák, ktorý teraz hľadá pre svoj projekt peniaze na internete.Zdieľať
«AmbiScreen je osvetľovací systém AmbiScreen je osvetľovací systém, ktorý umožňuje vytvoriť si doma ešte krajšie, a dokonca aj zdravšie prostredie. Celé zariadenie pozostáva z pásu farebných LED diód a malej krabičky, v ktorej pracuje úsporný počítač. Ten je zodpovedný za to, aby diódy menili farbu včas. Hlavne v nadväznosti na to, čo práve beží napríklad na obrazovke televízora. Alebo aj mobilu či tabletu. AmbiScreen sa dá totiž ovládať aj cez Wi-Fi.


 
 

Na začiatku bola fascinácia svetlom

Na začiatku celého projektu stál osobný záujem o svetelné efekty a všetko, čo so svetlom súvisí. Autor projektu, Bratislavčan Filip Kovalovský v oficiálnej prezentácii projektu spomína na svoje detské časy, kedy ho zaujímali všemožné svetielka a technické hračky. Rád prichádzal veciam na kĺb, zisťoval mechanizmus ich funkčnosti a s nástupom éry počítačov sa snažil budovať komplexnejšie a odvážnejšie riešenia.

Dnes mu beží kampaň na crowdfundingovom serveri Indiegogo.com, kde sa snaží osloviť menších i väčších investorov a získať od nich 50-tisíc amerických dolárov. Toľko prostriedkov potrebuje, aby mohol naplniť svoje vízie o komerčnej budúcnosti AmbiScreenu.

 
 

Dá sa pripojiť k televízoru aj tabletu

To, čo ponúka osvetlenie AmbiScreen, vlastne nie je nič nové. S podobnou technológiou už v minulosti prišli veľké ázijské spoločnosti vyrábajúce čiernu techniku rádovo v miliónoch kusoch ročne.

Neskôr sa na trh (dokonca tiež s výraznou pomocou internetového crowdfundingu) dostali farebné LED svetlá, ktoré bolo možné ovládať pomocou mobilného telefónu. Stačilo mať v smartfóne na to určenú aplikáciu a bezdrôtovo ste mohli nastavovať nielen intenzitu, ale aj farbu a sýtosť osvetlenia v rôznych miestnostiach.

AmbiScreen je kombináciou týchto technológií. Jeho hlavnou vlastnosťou je univerzálnosť, ktorá ho predurčuje nielen ako dynamické podsvietenie pre obrazovku televízora, ale aj ako (nie tak celkom bežné) osvetlenie miestnosti. Je iba na majiteľovi, ako tento produkt využije.

Pripojenie k televízoru je veľmi jednoduché a o správne nastavenie osvetlenia sa postará samotný počítač v malej elegantnej krabičke. Ten automaticky rozpoznáva, čo práve beží na obrazovke televízora a podľa toho mení farbu, sýtosť a intenzitu svitu LED diód. Zaujímavá je predovšetkým dynamika obsahu, ktorá reaguje prakticky okamžite - preto je vhodná aj pre hráčov konzolových hier. Pri hraní hry nadobudnú pocit, akoby sa herná plocha rozšírila o niekoľko desiatok centimetrov štvorcových.

 

Intímne osvetlenie v spálni, dramatické počas párty

Univerzálnosť osvetlenia AmbiScreen je predovšetkým o jeho možnosti použitia aj bez televízora. Keď sa pás s LED diódami umiestni napríklad za čelo postele, vytvorí sa tak základ pre intímne osvetlenie celej miestnosti bez toho, aby bol zjavný zdroj svetla. Takéto svetlo neruší a “neťahá oči”.

Pre náročných používateľov bude zaujímavá informácia, že produkt poskytne možnosť vymeniť takmer každú jeho časť, hardvérovú i softvérovú. Je tak vhodným riešením pre ďalších vývojárov, ktorí by sa raz tiež radi videli v odborných časopisoch popri svojom inovatívnom produkte.

 
 

Menej kontrastov pre zdravšie oči

Ako uvádza tvorca projektu, AmbiScreen je oveľa zdravšie riešenie, ako bežné osvetlenie. Predovšetkým nie je bodovým intenzívnym zdrojom svetla, umožňuje teda očiam, aby sa lepšie vyrovnávali s prudkými zmenami jasu obrazovky televízora. Oči sa totiž musia na každú väčšiu zmenu intenzity svetla prispôsobovať, čo trvá určitý čas. S aktívnym AmbiScreenom za obrazovkou sa stráca veľký kontrast medzi obrazovkou a tmavou stenou za ňou a oko nie je zaťažované v tak výraznej miere.

Zaujímavosťou je, že bol zaradený medzi 80 najlepších technologických startupov na Pioneers Festival 2015 vo Viedni. Erste Group predstavilo projekt ako úspešný príbeh z CEE regiónu v ich kampani v médiách CNN Europe, The Economist, Financial Times a Bloomberg.

Vyzerá to tak, že toto osvetlenie má pred sebou veľmi svetlú budúcnosť. Nie je to nevyhnutný doplnok do domácnosti, ale niečo, čo ju môže kultivovať a spríjemniť. Ak vás zaujímajú podrobnosti, určite navštívte stránku projektu na Indiegogo.com.

Zdroj: ambiscreen.tv»


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podhoroď: Miestny gugeľ nevyhľadáva informácie, ide o tradičné jedlo
<< predchádzajúci článok
Bicie Ringa Starra vydražili za viac ako dva milióny dolárov

Video: Inteligentné osvetlenie domácnosti pochádza zo Slovenska - diskusné fórum čitateľov