Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

20. júla 2020

Video: SAE ako prvá arabská krajina odštartovali vesmírnu misiu na Mars. Raketa HII-A odštartovalaMisia SAE využíva časové okno, v ktorom je Zem najbližšie k Marsu. Rovnako by v tomto čase mali odštartovať podobné misie Číny a Spojených štátov.Zdieľať
Sonda Amal

Spojené arabské emiráty (SAE) v pondelok úspešne odštartovali svoju misiu na Mars, informovala agentúra AP.

Raketa HII-A odštartovala z japonského kozmodrómu Tanegašima v pondelok ráno o 6.58 h miestneho času (nedeľa 23.58 h SELČ). SAE sa tak stali prvou arabskou krajinou, ktorá vyslala sondu k Marsu.

Vesmírna misia Hope (Nádej) mala z ostrova Tanegašima pôvodne odštartovať už v stredu (15. júla). Jej štart bol však dvakrát odložený kvôli nestabilnému počasiu na malom japonskom ostrove.

Podľa spoločnosť Mitsubishi, ktorá poskytla na misiu raketu, šlo všetko doteraz úspešne a sonda Hope sa má oddeliť od rakety asi 56 minút od štartu nad Tichým oceánom.

Misia SAE využíva časové okno, v ktorom je Zem najbližšie k Marsu. Rovnako by v tomto čase mali odštartovať podobné misie Číny a Spojených štátov.

Hope by mala k Marsu doraziť vo februári 2021. Cieľom misie, ktorá bude trvať dva roky, je poskytnúť komplexný obraz dynamiky počasia na červenej planéte.

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vedci zistili, čo mohlo spôsobiť úbytok Amazonského pralesa. Na odlesnených plochách našli aj túto plodinu
<< predchádzajúci článok
Japonská raketa vynesie do vesmíru prvú arabskú sondu Amal, ktorá bude skúmať Mars (naživo)

Video: SAE ako prvá arabská krajina odštartovali vesmírnu misiu na Mars. Raketa HII-A odštartovala - diskusné fórum čitateľov