Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

Viedenskú konferenciu OSN poznačila roztržka medzi Venezuelou a USAVenezuelská vláda obvinila vo štvrtok Spojené štáty z intervencionizmu v súvislosti s bojom proti obchodovaniu s drogami, ktorému je venovaná prebiehajúca konferencia OSN vo ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Viedeň 14. marca (TASR) - Venezuelská vláda obvinila vo štvrtok Spojené štáty z intervencionizmu v súvislosti s bojom proti obchodovaniu s drogami, ktorému je venovaná prebiehajúca konferencia OSN vo Viedni. Napätie medzi týmito krajinami sa tak prejavilo na ďalšom medzinárodnom fóre, uviedla tlačová agentúra DPA.


Vystúpenie venezuelského ministra zahraničných vecí Jorgeho Arreazu na výročnom zasadnutí Komisie OSN pre narkotiká (CND) diplomati Spojených štátov, rovnako ako aj viacerých európskych krajín bojkotovali na protest proti vláde prezidenta Nicolása Madura, ktorú označujú za nelegitímnu odvtedy, ako sa v januári vyhlásil za dočasnú hlavu štátu vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó.

Arreaza vo svojom príhovore kritizoval vojenskú prítomnosť Spojených štátov v Latinskej Amerike. Tá je udržiavaná v mene vojny proti drogám, niekedy sú však americké operácie "jednoducho zámienkou na ovládnutie územia v tomto regióne", vyhlásil minister.

Vláda Spojených štátov pohrozila nášmu ľudu vojenskou agresiou," dodal Arreaza, pričom narážal na výroky amerických predstaviteľov, že v záujme ukončenia krízy vo Venezuele sú v hre všetky možnosti.

"Členovia venezuelskej delegácie tu dnes zastupujú nelegitímnu vládu Nicolása Madura, a preto sa nemožno domnievať, že hovoria v mene venezuelského ľudu," povedal hovorca americkej misie pri OSN vo Viedni.

Podobne ako vo Viedni západní diplomati demonštratívne opustili sálu aj pri februárovom vystúpení Arreazu na pôde Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve.

Intervencionistickú drogovú politiku Spojených štátov kritizoval vo Viedni aj bolívijský prezident Evo Morales ako jeden z mála latinskoamerických lídrov podporujúcich Madura. Tzv. vojna proti drogám podľa jeho slov "zlyhala".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
I. Matovič: Byt, v ktorom R. Fico býva, je už majetkom ľudí
<< predchádzajúci článok
Írska ekonomika aj vlani rástla najrýchlejšie v celej EÚ

Viedenskú konferenciu OSN poznačila roztržka medzi Venezuelou a USA - diskusné fórum čitateľov