Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. mája 2006

Vláda má dnes rozhodnúť, kam pôjde 11 miliárd eur z eurofondovVláda má dnes po niekoľkotýždňových rokovaniach koaličných partnerov odsúhlasiť, do ktorých oblastí bude v ďalších siedmich rokoch prúdiť viac ako 11 miliárd eur z fondov Európskej únie. ...Zdieľať

BRATISLAVA 17. mája (WN/SITA) - Vláda má dnes po niekoľkotýždňových rokovaniach koaličných partnerov odsúhlasiť, do ktorých oblastí bude v ďalších siedmich rokoch prúdiť viac ako 11 miliárd eur z fondov Európskej únie. Dohodu o národnom strategickom referenčnom rámci na roky 2007 až 2013 musí po vláde odsúhlasiť Brusel. 75 percent z celkovej sumy 11,237 mld. eur, vyčlenených pre SR, sa má prerozdeliť do 4 hlavných programov - Doprava, Životné prostredie, Regionálny operačný program a Znalostná ekonomika. Celkove však Národný strategický referenčný rámec obsahuje 9 operačných programov. Ide o menšie operačné programy - Zdravotníctvo, Vzdelávanie, Infraštruktúra vzdelávania, Zamestnanosť a sociálna inklúzia a Technická pomoc. Ak by vláda takéto smerovanie peňazí schválila, koncom mesiaca by sa mohli začať neformálne rokovania s Európskou komisiou.

Do roku 2008 musí Slovensko splniť podmienky EÚ na núdzové zásoby ropy a ropných produktov. Ešte tento rok by sme mali mať zásoby ropy na 73 dní priemernej spotreby SR, v roku 2007 na 82 dní a v roku 2008 na 90 dní, to znamená skladovanie približne 206 000 ton ropy a 434 000 ton ropných výrobkov. Skladovacie kapacity na ropu už sú dostatočné, ale pre ropné výrobky chýba 132 000 ton skladovacích kapacít. Vláda má preto potvrdiť dohodu s Českou republikou, ktorá by nám do vybudovania skladov umožnila využívať jej kapacity. Inak SR hrozí od únie pokuta.

Minister vnútra navrhne vláde zvýšiť jednorazové odškodnenie za poškodenie zdravia alebo smrť pri plnení úloh civilnej ochrany obyvateľstva. Odškodnenie bolo v roku 1994 stanovené na 10 000 korún, od júna by malo byť 50 000 Sk.

Niekoľko úloh by mala vláda zrušiť ministrovi kultúry. V tomto volebnom období už nestihne predložiť zákon o transformácii štátnej tlačovej agentúry TASR, mediálny zákon, novelu autorského zákona, novelu zákona o vysielaní a retransmisii, zákon o digitalizácii vysielania, stratégiu rozvoja múzeí a galérií ani stratégiu kultúry znevýhodnených skupín občanov. Dnes by však mala vláda odsúhlasiť plán obnovy audiovizuálneho dedičstva, ktorý ráta s trvaním do roku 2020. Vtedy by mala byť ukončená digitalizácia zachovaných audiovizuálnych diel, ktoré sú dnes uložené v rôznych inštitúciách.

Ukrajinci by naďalej nemali platiť za krátkodobé a tranzitné víza. Vláda má dnes predĺžiť toto opatrenie, prijaté 27. apríla 2005. Odvtedy nezaznamenali výraznejší nárast počtu žiadateľov o víza ani ich zneužívanie. Ukrajinci sa u nás zdržiavajú väčšinou jeden až dva dni.

Na programe je aj udeľovanie štátnych vyznamenaní pri príležitosti 14. výročia schválenia Ústavy SR. Vláda svojich kandidátov odovzdá prezidentovi. Zatiaľ nie je známe, kto dostane vyznamenania, materiál vláda nezverejnila s odvolaním sa na ochranu osobných údajov.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do Prešova prišla lekárska špička z odboru anestéziológie
<< predchádzajúci článok
Minsk protestuje proti sankciám zo strany USA