Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

09. februára 2019

Vo veku 75 rokov zomrel Petr Oliva, svoj hlas prepožičal nielen hercovi Pierrovi RichardoviVo veku 75 rokov zomrel český herec a dabér Petr Oliva, ktorý počas svojej kariéry prepožičal hlas Pierrovi Richardovi či agentovi Bodiemu zo seriálu Profesionáli (1977 - 1983). Smutnú správu ...Zdieľať
thinkstockphotos 523626332 676x451 PRAHA 9. februára (WebNoviny.sk) - Vo veku 75 rokov zomrel český herec a dabér Petr Oliva, ktorý počas svojej kariéry prepožičal hlas Pierrovi Richardovi či agentovi Bodiemu zo seriálu Profesionáli (1977 - 1983). Smutnú správu oznámilo na sociálnej sieti Facebook Divadlo Radka Brzobohatého, kde rodák z Prahy účinkoval.

Založil Pražské (ne)závislé divadlo


"Táto správa nás veľmi zasiahla. Peter, budeme vždy spomínať s láskou. Nikdy nám neprestanete chýbať," uviedlo v príspevku. Spravodajskému portálu iDNES.cz hercovo úmrtie potvrdil prezident Hereckej asociácie Ondřej Kepka.

Petr Oliva sa narodil 14. februára 1943. Študoval na DAMU a neskôr pôsobil v Divadle E. F. Buriana, po ktorého zániku hosťoval v spomínanom Divadle Radka Brzobohatého či v Redute. V roku 1997 založil Pražské (ne)závislé divadlo. To sa mu však nepodarilo udržať.

Dabingový herec


Po prvý raz sa na filmovom plátne objavil v historickom filme Atentát (1964), po ktorom sa predstavil aj v snímkach ako Kronika žhavého léta (1972), Dny zrady I. (1973) a Dny zrady II. (1973) alebo Zlaté rybky (1977).

Zahral si aj vo viacerých televíznych rozprávkach a seriáloch ako napríklad Okres na severu (1981), Sanitka (1984) alebo Ordinace v růžové zahradě (2005). Pôsobil aj ako dabingový herec a uplatnil sa aj v rozhlase a umeleckej recitácii.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 75 rokov zomrel Petr Oliva, svoj hlas prepožičal nielen hercovi Pierrovi Richardovi © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na súostroví Nová Zem vyhlásili po záplave medveďov bielych stav núdze
<< predchádzajúci článok
V Británii zahynul pri dopravnej nehode raper Cadet

Vo veku 75 rokov zomrel Petr Oliva, svoj hlas prepožičal nielen hercovi Pierrovi Richardovi - diskusné fórum čitateľov