Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. februára 2007

Vo výbore sme hlasovali za samostatnosť Kosova, tvrdí CsákyPoslanci parlamentného výboru pre európske záležitosti sa nevedia zhodnúť, za čo v utorok v diskusii o Kosove hlasovali. Kým spravodajca výboru Ivan Štefanec z SDKÚ-DS tvrdí, že ministrovi ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) - Poslanci parlamentného výboru pre európske záležitosti sa nevedia zhodnúť, za čo v utorok v diskusii o Kosove hlasovali. Kým spravodajca výboru Ivan Štefanec z SDKÚ-DS tvrdí, že ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi dali mandát na rokovania v Európskej únii bez jednoznačnej podpory osamostatnenia Kosova, bývalý vicepremiér pre európske záležitosti, poslanec SMK Pál Csáky si to vysvetľuje ako súhlas s návrhmi splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho na faktickú nezávislosť tejto juhosrbskej provincie.

"Mne bolo zaujímavé sledovať hlasovanie na výbore. Niektorí tu vystupovali takým spôsobom skeptickým, ale potom hlasovali unissono. Takže SNS hlasovalo de facto za osamostatnenie Kosova. Takže je to také pikantné. Aj Smer tu hlasoval za podporu pána Ahtisaariho a za osamostatnenie Kosova v blízkej budúcnosti. Takže sú to také zaujímavé divy slovenského sveta," povedal Csáky pre agentúru SITA.

Štefanec hovorí, že ministrovi iba dali mandát na rokovanie. "Výbor prijal uznesenie, podľa ktorého má minister Kubiš mandát ďalej rokovať o otázke Kosova v tom zmysle, že treba nájsť konsenzus aj v rámci všetkých krajín Európskej únie a prijateľné riešenie. Aj keď sa diskutovala táto otázka zo všetkých strán, rozhodne záver výboru sa neniesol v duchu jasnej podpory ohľadom nejakej samostatnosti v nejakom extrémnom duchu," povedal.

Poslanec za KDH Rudolf Bauer zašiel ešte ďalej. Podľa neho Kubiš nezískal žiaden mandát. "Minister zahraničných vecí Kubiš na včerajšom zasadnutí Výboru pre európske záležitosti NR SR nezískal žiadny mandát, ani žiadny súhlas výboru s Ahtisaariho návrhom. Parlamentný výbor hlasoval o podpore Ahtisaariho misií, podpore procesu a podpore budúcemu určeniu statusu Kosova. Teda nie o schválení samotného Ahtisaariho návrhu, ani súhlasu so samostatnosťou Kosova," napísal v stanovisku pre médiá. Pripomenul, že podľa ústavného zákona o spolupráci Národnej rady SR a vlády v záležitostiach Európskej únie minister takýto mandát potrebuje.

Kubiš výboru povedal, že osamostatnenie Kosova je nezvratné. "Je to proces, ktorý ide len jedným smerom. Nemôžeme to zastaviť. Myslím si, že by to teraz bolo aj nebezpečné," uviedol. K samostatnosti juhosrbskej provincie, obývanej prevažne etnickými Albáncami, smeruje podľa neho celý proces od roku 1999. Kubiš pripomenul, že tak Bezpečnostná rada OSN ako aj kontaktná skupina pre Kosovo odsúhlasovala také kroky, ktoré dávali len tento jeden smer. Zdôraznil, že v oboch bolo zastúpené aj Rusko a s takýmito rozhodnutiami súhlasilo.

Výbor pre európske záležitosti hlasmi všetkých ôsmich prítomných poslancov súhlasil s tým, aby ich Slovensko na rokovaní ministrov zahraničných vecí Európskej únie 12. a 13. februára uvítalo. Za faktické osamostatnenie Kosova od Srbska tak podľa Csákyho hlasovali aj poslanci za Slovenskú národnú stranu a Smer-SD, ktoré sa k samostatnosti Kosova vyjadrovali rezervovane alebo odmietavo. SR bude zároveň požadovať otvorenie rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode EÚ so Srbskom, zablokované pre neschopnosť odovzdať haagskemu tribunálu vojnového zločinca Ratka Mladiča.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Štefanca hovoril Kubiš v zmysle, že Srbi manipulovali
<< predchádzajúci článok
Parlament schválil novelu zákona o potravinách