Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. apríla 2011

Vydražia kolekciu známeho newyorského obchodníka s umenímV máji budú dražiť zbierku newyorského obchodníka s umením Allana Stonea. Ako v piatok informovala aukčná sieň Sotheby's, očakáva sa, že umelecké predmety ...Zdieľať
bez nazvu Foto: Ilustračné foto SITA/AP BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY/Reuters) - V máji budú dražiť zbierku newyorského obchodníka s umením Allana Stonea. Ako v piatok informovala aukčná sieň Sotheby's, očakáva sa, že umelecké predmety vynesú dokopy viac ako 35 miliónov amerických dolárov (v prepočte 24,745 milióna eur). Dražiť sa budú práce Waynea Thiebauda, ktorému bude venovaná samostatná časť dražby, a ďalej napríklad Willema de Kooninga, Franza Klinea, Josepha Cornella a mnohých ďalších.


Stone, ktorý zomrel v roku 2006 vo veku 74 rokov, založil pred polstoročím Allan Stone Gallery. Predtým pracoval ako právnik na Wall Street. V umeleckých kruhoch sa stal známym svojou posadnutosťou zbieraním, pričom nie vždy šlo o umelecké predmety. V istej chvíli údajne vlastnil viac ako dva tucty automobilov značky Bugatti. "Stone bol považovaný za jedného z najlepších amerických obchodníkov sídliacich v New Yorku domácimi i medzinárodnými prívržencami počas viac ako štyroch desaťročí," povedal špecialista na súčasné umenie Sotheby's Anthony Grant, podľa ktorého bol Stone dokonalým obchodníkom a zberateľom, ktorý mal vynikajúce oko, vyhľadával práce, ktoré sa mu páčili, nechával si ich a žil s nimi.

Medzi najzaujímavejšie kúsky prvej časti aukcie patrí Klineova maľba Herald, ktorá vznikla v rokoch 1953 - 1954 a podľa odhadov by sa mohla predať za 3,5 milióna dolárov (v prepočte 2,475 milióna eur), a socha Nutcracker Johna Chamberlaina z roku 1958, ktorú Stone získal v roku 1964 a mohla by vyniesť asi 1,8 milióna dolárov (v prepočte 1,273 milióna eur). V časti venovanej Thiebaudovi ponúknu asi 20 prác, medzi ktorými vyniká najmä maľba Koláče (Pies) z roku 1961 zobrazujúca viac ako tucet kusov koláča na tanieroch, ktorá by sa mohla podľa odhadov predať za 2,5 až 3,5 milióna dolárov (v prepočte 1,768 až 2,475 milióna eur).

Stoneovu kolekciu budú v Sotheby's dražiť 9. mája. V súčasnosti sú práce vystavené v hongkonskom Convention & Expo Center, od 14. apríla ich bude možné vidieť v londýnskej Sotheby's, a neskôr ich predstavia v Los Angeles, San Franciscu a napokon New Yorku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Foo Fighters zverejnili novinku Wasted Light na internete
<< predchádzajúci článok
V pražskom Divadle na Vinohradech rozdajú ceny TýTý

Vydražia kolekciu známeho newyorského obchodníka s umením - diskusné fórum čitateľov