Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. apríla 2018

Vyjde známka k 1150.výročiu schválenia slovanského liturgického jazykaNa archívnej snímke piesková replika známeho súsošia solúnskych bratov Cyrila a Metoda v NitreZdieľať
Na archívnej snímke piesková replika známeho súsošia solúnskych bratov Cyrila a Metoda v Nitre Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 24. apríla (TASR) - V máji vydá Vatikán v spolupráci so Slovenskom poštovú známku pri príležitosti 1150. výročia pápežského schválenia používania slovanskej reči v liturgii ako štvrtého liturgického jazyka popri hebrejčine, gréčtine a latinčine. TASR o tom informovala Konferencia biskupov Slovenska.


Grafickú predlohu známky vytvoril pre túto príležitosť grafik a rytec František Horniak na základe obrazu maliara Dušana Kállaya. Zobrazuje moment prijatia sv. Cyrila a Metoda v Ríme pápežom Hadriánom II., ktorému odovzdali relikvie sv. Klementa a starosloviensky preklad štyroch evanjelií.

Zobrazenie sa inšpiruje mozaikami z apsidy Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme. V centrálnej časti známky sa nachádzajú prvé štyri verše Markovho evanjelia v staroslovienčine podľa predlohy Zografského kódexu, skvostu slovanskej literatúry z 10. storočia nájdeného v kláštore na hore Athos.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Záhorské Pomoravie je územím vtáčích dravcov i husí
<< predchádzajúci článok
Stloukalová: V Bratislave sa stále vyskytujú vzácne vtáky

Vyjde známka k 1150.výročiu schválenia slovanského liturgického jazyka - diskusné fórum čitateľov