Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

25. mája 2016

Vyše 400 spisovateľov podpísalo petíciu, nechcú Trumpa za prezidentaRepublikánsky kandidát Donald Trump, archívne fotoZdieľať
Republikánsky kandidát Donald Trump, archívne foto Foto: TASR/AP
 
Washington 25. mája (TASR) - Viac ako 400 spisovateľov podpísalo petíciu proti pravdepodobnému prezidentskému kandidátovi amerických republikánov Donaldovi Trumpovi. Medzi jej iniciátormi je aj jeden z najúspešnejších súčasných autorov bestsellerov Stephen King, informoval denník New York Times.


Spisovatelia podpísaní pod internetovou petíciou, ktorú zverejnili v utorok, vyjadrujú nesúhlas s prezidentskou kandidatúrou Trumpa, ktorý podľa nich podnecuje najtemnejšie stránky americkej spoločnosti.

"Vzostup politického kandidáta, ktorý sa zámerne dovoláva najelementárnejších a najnásilnejších zložiek spoločnosti, ktorý podnecuje agresivitu medzi svojimi stúpencami, umlčiava krikom oponentov, zastrašuje tých, ktorí s ním nesúhlasia, a očierňuje ženy a menšiny, vyžaduje od každého z nás okamžitú a energickú odpoveď," uvádza sa v otvorenom sprievodnom liste k petícii.

V zozname 450 iniciátorov sú okrem Stephena Kinga aj ďalší známi americkí spisovatelia, ako napríklad David Eggers, Amy Tanová, Junot Díaz a Cheryl Strayedová. V priebehu prvých hodín od spustenia petície na literárnej stránke Lithub sa počet signatárov - aj vďaka kampani na sociálnych sieťach - zvýšil na viac ako 1000.

Autori v liste vyjadrujú obavy z toho, že sa Spojené štáty kvôli Trumpovi vracajú späť do svojej temnej minulosti a varujú, že diktátorské režimy často vznikajú na podklade "manipulácie, rozdelenia, demagógie a lží."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cosbyho budú súdiť v prípade napadnutia Andrey Constand
<< predchádzajúci článok
Hubárska sezóna sa rozbieha, hubári prinášajú domov pestrú paletu húb