Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. júla 2007

Vyšla nová kniha o histórii tatranských chátNa úvod novej letnej turistickej sezóny majú návštevníci Vysokých Tatier od soboty k dispozícii aj novú knihu s názvom Tatranské chaty, majáky v mori skál a snehu. Publikáciu pripravilo ...Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 1. júla (WEBNOVINY) - Na úvod novej letnej turistickej sezóny majú návštevníci Vysokých Tatier od soboty k dispozícii aj novú knihu s názvom Tatranské chaty, majáky v mori skál a snehu. Publikáciu pripravilo vydavateľstvo IB z Tatranskej Lomnice, ktoré posledných päť rokov vydáva vždy na úvod letnej sezóny nový titul z tatranskej histórie.

Autorom 140-stranovej knihy s bohatým fotografickým materiálom je Ivan Bohuš ml. Publikácia je jeho autorskou prvotinou. Na doterajších štyroch knihách sa podieľal ako vydavateľ, spoluautor a fotograf, textovú časť napĺňal jeho otec, tatranský historik Ivan Bohuš st. Ten má na svojom konte takmer 50 vlastných publikácií. "Toto je moje literárne vnúča. Samozrejme, teší ma, že mám komu odovzdať štafetu," uviedol pri prezentácii novej knihy historik Ivan Bohuš st.

Téma histórie tatranských chát jeho syna, fotografa, horolezca a lyžiara, už dlhší čas zaujímala. "Najjednoduchšie by bolo povedať - otec, napíš. Lenže otec má stále veľa práce, tak som sa nakoniec rozhodol vyskúšať to sám, aby som ho odbremenil," vysvetlil autor novej knihy. Svoju autorskú prvotinu rozdelil do 39 častí, v nich podrobne mapuje osudy jednotlivých turistických útulkov, všíma si aj tie dávno zaniknuté, priestor venuje aj súčasnosti. "Podnetom k napísaniu tejto knihy bol môj vzťah k tatranským chatám a priateľstvo s ľuďmi, ktorým je zverený ich osud," dodáva autor.

Kniha je zároveň symbolickým príspevkom k 60. výročiu vzniku mesta Vysoké Tatry.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mikolaj zapracoval Mečiarove návrhy do vysokoškolského zákona
<< predchádzajúci článok
Zomrel taiwanský režisér Edward Yang