Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. februára 2007

Výstava Ľ. Hnatoviča a M. Karáska v Dome kultúry v BratislaveBRATISLAVA 28. februára - Na marec 2007 pripravila spoločnosť Filkornarts s.r.o. výstavu, ktorá predstavuje tvorbu dvoch výrazných osobností slovenského výtvarného umenia strednej generácie: maliara Ľuboša Hnatoviča a ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. februára - Na marec 2007 pripravila spoločnosť Filkornarts s.r.o. výstavu, ktorá predstavuje tvorbu dvoch výrazných osobností slovenského výtvarného umenia strednej generácie: maliara Ľuboša Hnatoviča a výtvarníka, architekta, režiséra Miloša Karáska, ktorú si budú môcť návštevníci pozrieť od 3. marca na II. poschodí Domu kultúry v Bratislave.

Ľuboš Hnatovič sa na súčasnej výstave prezentuje tromi obrazovými cyklami – Figúry, Zátišia a Blázni. Celou vystavovanou kolekciou Hnatovič poukazuje na svoju náklonnosť ku klasickej maľbe so všetkými jej kvalitatívnymi danosťami na strane jednej a na druhej strane vnáša do svojich figurálnych kompozícií novofiguratívne tendencie hľadania iných prístupov k nazeraniu na daný zobrazovaný fakt. Vo figúrach na jeho plátnach nachádzame v prvom pláne kompozície ľudských postáv, tiel vzájomne sa prelínajúcich a ustrnulých v rôznych pózach. Ale tieto postavy sú len schránkami, nositeľmi energií, vnútorných duchovných priemetov, všetkého toho, čo príroda nadelila človeku, aby niesol počas svojho života v obale na dvoch nohách. Tento ľudský fenomén sa premieta u Hnatoviča aj v jeho Zátišiach. Takmer v každom je zakomponovaná lebka človeka, ako jeho symbol, ale aj ako symbol pominuteľnosti, časomiery a možno aj večnosti. Cyklus Blázni vznikol v psychiatrickej liečebni, kam maliar chodil maľovať pacientov. Sú to záznamy ľudí, ktorí žijú svoj prazvláštny život na druhom programe, v „kukučkinom hniezde“, v priestore nám tak vzdialenom.

Miloš Karásek sa tu predstavuje svojou sochárskou tvorbou. Okrem toho, jeho tvorivé aktivity siahajú aj do architektúry, maľby, divadelnej dramatiky i réžie. V rozsiahlej kolekcii bronzových plastík, ktorými sa na výstave prezentuje, dominuje postmodernistické hľadanie kdesi v historických nánosoch prastarých kultúr či kultov. Prenášanie sa do priestoru prírodných /nie primitívnych!/ národov a ich stvárňovania reálnych i ireálnych vnemov. Na Karáskových kamenných podstavcoch akoby defilovali egyptskí, keltskí, slovanskí bôžikovia, postavy z legiend a mýtov so stále a všadeprítomnou erotikou a karáskovskou iróniou a humorom. Výstavou oboch autorov, ktorá potrvá do 31. marca 2007, plánuje spoločnosť Filkornarts s.r.o. zahájiť prezentácie slovenského výtvarného umenia na domácej pôde pre pozdvihnutie kultúrneho povedomia širšej verejnosti u nás a pre rozšírenie propagácie slovenskej kultúry v prostredí kultúr iných národov v zahraničí. Kurátorom súčasnej výstavy je výtvarný teoretik Peter Krivda.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Automobilka Kia zamestná v marci aj druhú zmenu
<< predchádzajúci článok
Americký herec Liev Schreiber potvrdil, že bude otcom