Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

03. decembra 2006

Webová stránka Štatistického úradu SR terčom ataku, tvrdí MachPolícia zatiaľ v prípade nefunkčnej internetovej stránky Štatistického úradu (ŠÚ) SR nekoná. Na dnešnej tlačovej besede Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) k oficiálnym výsledkom sobotňajších ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) - Polícia zatiaľ v prípade nefunkčnej internetovej stránky Štatistického úradu (ŠÚ) SR nekoná. Na dnešnej tlačovej besede Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) k oficiálnym výsledkom sobotňajších volieb do orgánov samosprávy obcí to povedal policajný viceprezident Stanislav Jankovič. Polícia podľa Jankoviča nekoná preto, lebo ešte nebolo podané oznámenie, že ide o trestný čin alebo podozrenie z trestného činu. Zatiaľ je podľa Jankoviča celý problém v technickej rovine. Ako doplnil predseda ŠÚ SR Peter Mach, štatistický úrad musí najprv celú situáciu zanalyzovať a až následne sa rozhodne pre ďalšie kroky. "Naša webová stránka sa stala terčom ataku" a atak ešte trvá, konštatoval. Štatistický úrad situáciu rieši s kompetentnými organizáciami a pokúša sa tento problém vyriešiť. Útok je podľa Macha značne sofistikovaný a spôsobuje, že stránka je preťažená. ŠÚ SR preto o čiastkových výsledkoch obecných volieb ešte pred ich oficiálnym zverejnením informoval napríklad elektronickou poštou. Hľadá aj ďalšie riešenia, napríklad možnosť presťahovať sa na iný server.

Ako ďalej na dnešnej tlačovej besede ÚVK k oficiálnym výsledkom sobotňajších obecných volieb povedal Peter Mach, úlohou štatistického úradu je predovšetkým zabezpečiť spracovanie výsledkov volieb. Podľa neho je to enormná práca, ktorú zabezpečuje vyše 1 050 pracovníkov ŠÚ SR a používa sa pritom približne 500 počítačov. "Túto našu základnú povinnosť sme splnili na 100 percent," konštatoval. Okrem tejto zákonnej povinnosti chcel úrad v týchto voľbách ponúknuť dve veci navyše. Obciam a mestám ponúkli počítačový program na spracovanie výsledkov volieb a tiež chceli zverejňovať aj čiastočné výsledky na svojej internetovej stránke - http://www.statistics.sk. Spomínaný počítačový program využilo viac ako 100 obcí a miest. Prezentácia výsledkov na internete, ktorú si ŠÚ SR úspešne po prvýkrát vyskúšal počas júnových parlamentných volieb, však tento raz nedopadla úspešne. Podľa Macha úrad "postihla smola".

Internetová stránka úradu prestala fungovať z noci zo soboty na dnes. Mach po rannom zasadnutí ÚVK nevylúčil, že jednou z možných príčin môže byť aj útok hackerov. Podľa Macha zaznamenal ŠÚ SR počas dnešnej noci na svojej internetovej stránke "atypickú záťaž", ktorá presahovala možnosti stránky. Pritom však ŠÚ SR využil tie isté parametre ako počas júnových parlamentných volieb.

Mach pre agentúru SITA nechcel komentovať dnešné vyhlásenie SNS. Národniari chcú žiadať vyvodenie dôsledkov a odstúpenie vedenia ŠÚ SR za nezvládnutie zverejňovania výsledkov komunálnych volieb na internetovej stránke úradu. Mach na tlačovej besede upozornil, že úrad si svoje zákonné povinnosti splnil na 100 percent.

SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Richard Müller končí so speváckou kariérou
<< predchádzajúci článok
Trvalá oslávila 100 rokov

Webová stránka Štatistického úradu SR terčom ataku, tvrdí Mach - diskusné fórum čitateľov