Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. júla 2010

Z poškodeného vrtu ropa dočasne neunikáBritská spoločnosť BP oznámila, že sa jej podarilo dočasne zastaviť únik ropy z poškodeného vrtu havarovanej ropnej plošiny na dne Mexického zálivu. V piatok o tom informovali ...Zdieľať
ropa Foto: SITA/AP

NEW ORLEANS 16. júla (WEBNOVINY) - Britská spoločnosť BP oznámila, že sa jej podarilo dočasne zastaviť únik ropy z poškodeného vrtu havarovanej ropnej plošiny na dne Mexického zálivu. V piatok o tom informovali predstavitelia spoločnosti BP, ktorá zápasí s jedným z najväčších únikov ropy v dejinách. Spoločnosti sa podarilo opraviť netesniaci kryt a ten umiestnili na poškodený vrt. Robotické ponorky v pondelok nasadili nový uzáver na poškodený vrt a začali s postupným uzatváraním ventilov. Nový zvon, 5,5 metra vysoké a 68 ton vážiace zariadenie, teraz úspešne odčerpáva celý objem unikajúcej ropy. BP však stále vrt nezapchala úplne a hrozí jej zákaz ťažby na sedem rokov.

BP teraz bude sledovať, či sa prúd ropy a plynu zastaví alebo vyrazí na inom mieste. Tesnejší uzáver nie je definitívnym riešením, zaistí však, že všetka unikajúca ropa skončí v pripravených lodiach na hladine a nebude viac znečisťovať oceán.

Ekologická katastrofa v Mexickom zálive sa začala 20. apríla výbuchom na ropnej plošine Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Do mora odvtedy vytieklo obrovské množstvo ropy. Prezident USA Barack Obama obvinil spoločnosť BP zo zavinenia tragédie a vyhlásil, že spoločnosť musí uhradiť všetky náklady spojené s haváriou.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Grendel bude hovorcom Lipšica, odmietol Radičovú
<< predchádzajúci článok
Pri nehode zhorel vodič vo vozidle

Z poškodeného vrtu ropa dočasne neuniká - diskusné fórum čitateľov