Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. decembra 2009

Za 60 rokov 380 premiér v Divadle Andreja BagaraViac ako 380 premiér uviedlo Divadlo Andreja Bagara v Nitre za 60 rokov svojej existencie. Prvým divadelným predstavením bola v januári 1950 veselohra Jána Skalku Kozie mlieko v réžii Ľuda Ozábala. ...Zdieľať
NITRA 18. decembra (WEBNOVINY) – Viac ako 380 premiér uviedlo Divadlo Andreja Bagara v Nitre za 60 rokov svojej existencie. Prvým divadelným predstavením bola v januári 1950 veselohra Jána Skalku Kozie mlieko v réžii Ľuda Ozábala. Divadlo vtedy ešte nieslo názov Krajové divadlo Nitra. Za 60 rokov ho viedlo 10 riaditeľov, z toho jedna žena - Hilda Augustovičová, ktorá sa zaslúžila o výstavbu novej budovy divadla na Svätoplukovom námestí. Interné angažmán prijalo viac ako 200 hercov, režisérov, výtvarníkov a dramaturgov. Veľkú obľubu si získali veľkolepé hudobno-dramatické projekty divadla - známe muzikály, ktoré mali silný divácky ohlas. Slávnu éru divadlo zažívalo v časoch pôsobenia režisérov ako bol Pavol Haspra, Karol Spišák a Jozef Bednárik. “Za šesťdesiat rokov svojej činnosti divadlo prekročilo rámec regionálneho zájazdového divadla a stalo sa uznávanou divadelnou scénou slovenského profesionálneho činoherného divadla,” uviedla Eva Bányiová z propagačného oddelenia divadla. Pri príležitosti významného jubilea sa dnes v divadle na slávnostnom galavečere stretnú ľudia, ktorí sa podieľali na vytváraní dobrého mena divadla.


Prvé nitrianske divadlo bolo postavené v roku 1883 s kapacitou 360 miest. Deväťmetrové javisko osvetľovali petrolejové lampy. Nitra mala v tom čase asi 9 000 obyvateľov. Budova pôvodného divadla stála tam, kde aj terajšie divadlo až do jej zničenia v druhej svetovej vojne. Divadelníci sa nasťahovali do budovy Národného domu a súčasne telocvične Telovýchovnej jednoty Sokol. Pre divadlo slúžil tento upravený priestor 43 rokov. Nitrianske krajové divadlo, neskôr aj Krajové divadlo Nitra, vzniklo na prelome rokov 1949 a 1950. Od roku 1979 nesie meno významného slovenského herca, režiséra, pedagóga a organizátora divadelného života Andreja Bagara. V roku 1992 sa presťahovalo do jednej z najväčších a najmodernejších divadelných budov na Slovensku. Budova na Svätoplukovom námestí má dve scény - veľkú sálu s kapacitou 577 miest a štúdio so 120 až 150 miestami a variabilným usporiadaním.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Babadlo uvedie premiéru Radujme sa, veseľme sa
<< predchádzajúci článok
Predajná výstava Farby pre radosť len v pondelok

Za 60 rokov 380 premiér v Divadle Andreja Bagara - diskusné fórum čitateľov