Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2010

Za Interblue podľa Fica nestáli ľudia zo Smeru-SDZa spoločnosťou Interblue, ktorá od slovenského ministerstva životného prostredia kúpila koncom roku 2008 emisné kvóty, nestáli ...Zdieľať
Robert Fico

Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Za spoločnosťou Interblue, ktorá od slovenského ministerstva životného prostredia kúpila koncom roku 2008 emisné kvóty, nestáli ľudia okolo strany Smer-SD. Premiér Robert Fico to povedal dnes v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. "Tá zmluva je nevýhodná. My sme tú zmluvu zrušili, nepovažujeme ju za platnú," uviedol predseda vlády. Fico zdôraznil, že doteraz sa nedá tvrdiť, že Slovensko predávalo emisie pod cenu, lebo údaje nevieme porovnať s inými podobnými predajmi v tom istom čase. Premiér pripustil amatérizmus ministerstva pri transakcii. Slovensko predalo emisie za 5,05 eura za tonu sprostredkovateľskej firme, okolité štáty podľa medializovaných informácií predávali dvakrát drahšie priamo krajinám.

Fico upozornil na podnikateľské aktivity exmanažéra Interblue Rastislava Bilasa. "Viete o tom, že je to človek, ktorý bol za Dzurindovej vlády pri privatizácii kúpeľov Lučivná. Pozreli ste sa na to, že sedí vo firme s pánom Bidovským, ktorého pán Dzurinda menoval za riaditeľa VSŽ," vyjadril sa. Podľa neho sa pri akýchkoľvek kauzách objavujú ľudia, ktorí "komunikovali alebo robili biznis s SDKÚ-DS". Líder Smeru-SD nekomentoval Bilasove kontakty na vládu, bývalý obchodník Interblue sa veľmi dobre pozná s vedúcim služobného úradu ministerstva obrany Miroslavom Simom, ktorého médiá považujú za človeka blízkeho ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bilas bol na svadbe aj policajnému viceprezidentovi Michalovi Kopčíkovi, ktorého takisto podľa medializovaných informácií spájajú s Kaliňákom. "Ja poznám Kaddáfiho, som si s ním ruku podal, sedeli sme 30 minút v stane. To je trestná činnosť?," reagoval premiér. Premiér sa domnieva, že naozajstných majiteľov garážovej firmy stále nepoznáme. Zistiť prepojenia ostáva na polícii, ktorá sa prípadom zaoberá, čo Fico plne podporuje. Podľa Bilasa jediným majiteľom Interbule bol český obchodník žijúci v Amerike Marek Pleyer.

"Predseda vlády musí jasne povedať, že on a jeho ľudia sú mimo," uviedol predseda SMK Pál Csáky. Premiér by v kauze mal konať, aby očistil svoje meno a meno kabinetu. Ak podľa neho Fico hovorí, že o obchode nevedel, treba sa pýtať, či je správnym človekom na správnom mieste. "Pretože premiér o tom musel vedieť. To nepredávala súkromná firma, to predávala vláda," vysvetlil Csáky. Ak predseda vlády o predaji emisií niečo vedel, ide o ešte horšiu situáciu, lebo do obchodu môže byť zapletený niekto z Ficovho okolia, pokračoval líder SMK. Konať podľa neho má aj polícia a prokuratúra.

Fico nevie o tom, že by ľudia z okolia SNS brali za poskytovanie dotácií z ministerstiev výstavby a životného prostredia pre obce provízie pätnásť až tridsať percent, ako to naznačil líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. "Ja takéto informácie nemám k dispozícii," konštatoval premiér s tým, že konať by mali orgány činné v trestnom konaní. Rozprávať sa o celej veci chce s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Mečiarove slová berie premiér s rezervou vzhľadom na predvolebný čas a snahu strán získať si voličov. Csáky si myslí, že také morálne a politické bahno, aké predvádza SNS vo vláde, treba ukončiť.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BERN: Prezidentka chce zoznam pedofilných kňazov
<< predchádzajúci článok
V bani v Číne uviazlo najmenej 152 baníkov

Za Interblue podľa Fica nestáli ľudia zo Smeru-SD - diskusné fórum čitateľov