Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. novembra 2011

Zahraničný obchod navýšil prebytok o takmer 400 mil. eurSlovenský zahraničný obchod pokračuje vo vykazovaní prebytkov aj na konci tretieho štvrťroka. V septembri dokonca podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR skončil zahraničný obchod s ...Zdieľať
nemecka ekonomika rastla necakane ry BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský zahraničný obchod pokračuje vo vykazovaní prebytkov aj na konci tretieho štvrťroka. V septembri dokonca podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR skončil zahraničný obchod s najvyšším tohtoročným prebytkom vôbec na úrovni 396,6 mil. eur. V rovnakom období minulého roku bol prebytok 19,2 mil. eur. Celkový kumulatívny tohtoročný prebytok sa tak zvýšil už na 1,605 mld. eur, kým v rovnakom období vlani bol prebytok zahraničného obchodu iba o niečo vyšší ako 300 mil. eur.


Napriek pozitívnej celkovej bilancii sa však v septembri spomalilo tempo rastu tak dovozu, ako aj vývozu. Objem vývozu medziročne stúpol o 9,7 % na 4,999 mld. eur, kým v auguste zaznamenal medziročný nárast o 14,5 %. Už štvrtý mesiac v poradí sa spomaľuje aj medziročná dynamika dovozu. Kým v auguste import na Slovensko stúpol o 2,7 % v septembri vzrástol už len o 1,4 % na 4,603 mld. eur.

Za deväť mesiacov sa tak podľa štatistikov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil celkový vývoz tovaru o 18 % na 41,33 mld. eur. Celkový dovoz bol zase oproti prvým deviatim mesiacom vlaňajška vyšší o 14,4 % na úrovni 39,725 mld. eur.

Za celý minulý rok bola zahranično-obchodná bilancia Slovenska prebytková o 137,5 mil. eur. Ešte vyšší prebytok po predchádzajúcich rokoch vykazovaných schodkov, a to 946,1 mil. eur, vykázal zahraničný obchod v krízovom roku 2009. Stálo za tým predovšetkým oslabenie hospodárskej aktivity, z čoho vyplynul pokles potreby dovozu komponentov pre slovenské výrobné podniky.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemám osobný majetok, bránil sa na súde arcibiskup Sokol
<< predchádzajúci článok
Šéf úradu Lucie Žitňanskej vymenil funkciu za kampaň SDKÚ