Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2012

Zatkli posledného teroristu z útoku v tokijskom metreJaponská polícia v piatok zatkla aj posledného hľadaného člena extrémistickej sekty, ktorá v roku 1995 v tokijskom metre vypustila nervový plyn sarin. Teroristický útok vtedy neprežilo 13 ...Zdieľať
sarin tokio metro TOKIO 15. júna (WEBNOVINY) - Japonská polícia v piatok zatkla aj posledného hľadaného člena extrémistickej sekty, ktorá v roku 1995 v tokijskom metre vypustila nervový plyn sarin.


Teroristický útok vtedy neprežilo 13 ľudí, ďalšie desiatky sa priotrávili a asi tisíc Japoncov dočasne prišlo o zrak. Zatknutým mužom je Kacua Takahaši a podarilo sa ho zatknúť v piatok ráno v obchode s komixami.

Po podozrivom Japoncovi intenzívne pátrali už dva týždne po zatknutí jeho kumpánky, 40-ročnej Naoko Kikučiovej, takisto bývalej členky sekty Óm šinrikjó (Najvyššia pravda).

Piati členovia sekty vypustili sarin na staniciach tokijského metra 20. marca 1995. Išlo o najrozsiahlejší útok v Japonsku od konca druhej svetovej vojny.

Náboženské hnutie Óm šinrikjó založil v roku 1984 Šókó Asahara. Extrémistická sekta sa do značnej miery zakladala na budhizme a čiastočne aj hinduizme.

V roku 2000 sa sekta zriekla násilných činov, ospravedlnila sa obetiam a ich rodinám a premenovala sa na organizáciu Alef. Stovky jej členov napriek tomu zostali pod dohľadom polície.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moody's znížila ratingy piatich holandských bánk
<< predchádzajúci článok
NOVÉ telové mlieka Weleda – pre prirodzene krásnu pokožku

Zatkli posledného teroristu z útoku v tokijskom metre - diskusné fórum čitateľov