Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

08. novembra 2017

Zomrel americký astronaut Richard Gordon, účastník misie Apollo 12Richard "Dick" Gordon, archívna snímka.Zdieľať
Richard "Dick" Gordon, archívna snímka. Foto: TASR/AP
 
Washington 7. novembra (TASR) - Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok v štáte Kalifornia americký astronaut Richard "Dick" Gordon. Informovala o tom v utorok nadácia Astronaut Scholarship Foundation.


Agentúra DPA pripomenula, že Gordon bol jedným z 24 pozemšťanov, ktorí absolvovali let na Mesiac.

Gordon, ktorý spočiatku pôsobil ako testovací pilot, vstúpil do radov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v roku 1963. V roku 1966 bol pilotom v rámci misie Gemini 11 a ako pilot veliteľského modulu sa v roku 1969 zúčastnil aj misie Apollo 12 - v poradí druhej misie, ktorá pristála na Mesiaci.

Dvaja jeho kolegovia z posádky Apolla 12, Charles Conrad a Alan Bean, strávili na povrchu Mesiaca 31 hodín. Gordon za tento čas pilotoval vesmírnu loď, s ktorou Mesiac 45-krát obletel, pričom zhotovoval fotografie jeho povrchu a mal za úlohu vytypovať miesta pre pristávanie budúcich misií NASA.

Po odchode z NASA v roku 1972 Gordon pôsobil ako výkonný viceprezident spoločnosti New Orleans Saints Professional Football Club. Od 1. apríla 1977 bol hlavným manažérom energetického oddelenia firmy John Mecom Company, v roku 1993 sa stal prezidentom Space Age America Inc.

Televízia HBO o Gordonovi nakrútila profilovú reláciu do seriálu From the Earth to Moon. Ako poradca sa podieľal na nakrúcaní televízneho seriálu Space, dodala DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novozélanďania smútia za premiérkinou nezvyčajnou mačkou
<< predchádzajúci článok
Svetový deň urbanizmu: Zdravé prostredie pre život v meste

Zomrel americký astronaut Richard Gordon, účastník misie Apollo 12 - diskusné fórum čitateľov