Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. januára 2006

Zomrel najvyšší predstaviteľ pravoslávnej cirkvi NikolajPo dlhej chorobe, vo veku 78 rokov, dnes v skorých ranných hodinách zomrel najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku, Jeho Blaženosť Nikolaj, arcibiskup ...Zdieľať

PREŠOV 30. januára (WN/SITA) - Po dlhej chorobe, vo veku 78 rokov, dnes v skorých ranných hodinách zomrel najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku, Jeho Blaženosť Nikolaj, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska. Oficiálnu správu o tom vydal Biskupský úrad Pravoslávnej cirkvi na Slovensku so sídlom v Prešove.

Dátum pohrebu zosnulého zatiaľ pravoslávna cirkev neoznámila. Podľa tajomníka Presvätej Synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku Milana Gerku bol Vladyka Nikolaj človek úprimného srdca, otvorený pre každého. Mal silnú charizmu a dar komunikácie. „Bude chýbať mnohým, lebo viac ako 40 rokov viedol eparchiu.“ Podľa Gerku v čase ateistického režimu prežíval ťažké obdobie. Po roku 1989 sa Vladyka Nikolaj podieľal na majetkovom vyrovnaní s gréckokatolíckou cirkvou a prispel k úspešnému vyrovnaniu medzi oboma cirkvami. Pravoslávna cirkev v ňom stráca veľkého človeka. Pochovaný bude v Prešove v katedrálnom chráme. Na obrade sa zúčastnia zástupcovia epakefálnych cirkví a zástupcovia ďalších cirkví. Do 40 dní by mal byť zvolený nový biskup.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SF pripravuje zásadnú zmenu zdravotníckej legislatívy
<< predchádzajúci článok
O 34 % v Slovenských aerolíniách sa zaujímajú tri subjekty

Zomrel najvyšší predstaviteľ pravoslávnej cirkvi Nikolaj - diskusné fórum čitateľov