Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

18. júna 2024

Zomrela francúzska herečka Anouk Aimée, vo filmoch sa preslávila postavami osudových žienVo veku 92 rokov zomrela francúzska herečka Anou Aimée. Jej agent Sébastien Perrolat pre agentúru AP uviedol, že umelkyňa naposledy vydýchla v utorok ráno ...Zdieľať
france_obit_anouk_aimee_26189 676x549 18.6.2024 (SITA.sk) - Vo veku 92 rokov zomrela francúzska herečka Anou Aimée. Jej agent Sébastien Perrolat pre agentúru AP uviedol, že umelkyňa naposledy vydýchla v utorok ráno obklopená jej najbližšími. Príčinu smrti neuviedol. Úmrtie neskôr oznámila aj jej dcéra Manuela Papatakis, ktorá na platforme Instagram napísala, že herečka zomrela doma v Paríži.


Anouk Aimée, rodným menom Nicole Françoise Florence Dreyfus, sa narodila v Paríži do hereckej rodiny. Kariéru začínala ako baletka a v 60. rokoch sa preslávila postavami osudových žien vo filmoch významných talianskych a francúzskych režisérov.

V roku 1967 si vyslúžila Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara za hlavnú rolu vo filme Muž a žena, ktorý jej tiež v nasledujúcom roku vyniesol cenu BAFTA.

Jej kariéra preklenula osem desaťročí, pričom už v 40. rokoch minulého storočia hrala vo filmoch ako tínedžerka. Naposledy sa na striebornom plátne objavila vo filme Najlepšie roky jedného života (2019).

Medzi ďalšie z jej mnohých počinov patria Sladký život (1960), Posledný súd (1961), Lola (1961), 8 1/2 (1963), Skok do prázdna (1980), Muž a žena po 20 rokoch (1986) či miniseriál Napoleon (2002).


Zdroj: SITA.sk - Zomrela francúzska herečka Anouk Aimée, vo filmoch sa preslávila postavami osudových žien © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gotický portál Baziliky sv. Kríža v Kežmarku zreštaurujú, získali grant vo výške 50-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Pri budúcej českej diaľnici objavili najdlhšiu pravekú mohylu v Európe