Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. apríla 2013

Zvrat v kauze sýkorovci, obžalovaný sa v liste priznávaVeľký zvrat sprevádzal úvod dnešného pojednávania s údajnou skupinou sýkorovcov, ktorú podľa žalobcov viedol Ladislav B., prezývaný Dlhý Laco. Jeden z obžalovaných Juraj B., údajne ...Zdieľať
sykorovci PEZINOK 10. apríla (WEBNOVINY) – Veľký zvrat sprevádzal úvod dnešného pojednávania s údajnou skupinou sýkorovcov, ktorú podľa žalobcov viedol Ladislav B., prezývaný Dlhý Laco.


Jeden z obžalovaných Juraj B., údajne blízka osoba hlave celej skupiny sýkorovcov Róberta L. prezývaného Kýbel, sa rozhodol priznať a chce rozprávať aj o prípadoch vrážd, ktoré neboli súčasťou obžaloby. Kýbel je momentálne na úteku.

Obžalovaný Juraj B. poslal list predsedovi senátu Špecializovaného trestného súdu. „Rozhodol som sa priznať k trestnej činnosti, ktorej som sa dopustil v rámci toho, že som páchal trestnú činnosť s Róbertom L. prezývaným Kýbel. Chcem vysvetliť svoje konanie na skutkoch, ktoré sú v obžalobe a spolupracovať s políciou na objasnení trestnej činnosti vrátane vrážd,“ napísal v liste.

Ďalej v ňom písal, že chce polícii rozprávať o vraždách a týka sa to Kýblových ľudí, preto žiada, aby sudca list neukazoval iným osobám, lebo má obavu o svoju rodinu.


Odhalenia v prípade sýkorovci

Otázne zostáva, či sa výsluch Juraja B. dnes uskutoční, lebo jeho rozhodnutie bolo novinkou aj pre jeho advokáta. Ten navyše chce ísť dnes na pohreb priateľa. Súd mu zatiaľ dal priestor na poradu s klientom a urobil prestávku v pojednávaní.

Dve priznania a vzápätí aj dva odsudzujúce verdikty v tejto kauze zazneli už v auguste minulého roka. Miroslav Mladý a Marek Šarkózy sa vtedy rozhodli pre dohodu s prokurátorom, ktorú súd prijal, a pred senátom sa priznali k skutkom, ktoré im obžaloba pripisuje. Ani jeden z nich však nebol obžalovaný v hlavnom skutku obžaloby, teda príprave vraždy Martina H., prezývaného Rezeň.

Mladý v kauze figuroval iba okrajovo, nežalovali ho ako člena zločineckej skupiny. Podľa prokuratúry si objednal podpálenie dvoch áut. Dostal za to sedem mesiacov, pričom tento trest si už odsedel vo väzbe. Šarkózymu vymeral senát Špecializovaného trestného súdu šesť rokov a desať mesiacov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Odsúdili ho za členstvo v zločineckej skupine, ktorú údajne viedol Ladislav B. Okrem toho aj za ďalšie priznané skutky, teda jeho podiel na podpálení dvoch áut, domu a zničenia interiéru a následného podpálenia baru.


Priebeh údajnej vraždy

Hlavný skutok obžaloby spočíva v tom, že Ladislav B. spolu s Jurajom B., Viliamom R., Richardom Š. a Filipom N. ako členovia zločineckej skupiny údajne plánovali od 15. februára 2011 vraždu Martina H. Jeho telo vraj chceli zakopať.

Proklamovaný bos údajne vydal pokyn Martinovi R., ktorému obeť dôverovala, aby s ňou dohodol fiktívne stretnutie pod zámienkou riešenia istého problému s vyšetrovateľom.

Neskôr zabezpečil aj lopatu a krompáč a uložil ich vo svojom aute. Martin R. má v súčasnosti odložené obvinenie.

Martina H. napokon vylákali na stretnutie, ale polícia urobila v marci 2011 raziu a mužov pozatýkala. Kukláči vtedy zadržali aj Martina H. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na desiatich údajných členov skupiny Ladislava B. ďalšiu obžalobu z desiatich skutkov.

Skupina sýkorovcov je pomenovaná podľa jedného z prvých mafiánskych bosov v novodobej histórii Slovenska - Miroslava Sýkoru.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KĽDR vypustila raketu, informovalo omylom mesto Jokohama
<< predchádzajúci článok
Ryanair chce v Bratislave otvoriť svoju základňu

Zvrat v kauze sýkorovci, obžalovaný sa v liste priznáva - diskusné fórum čitateľov