Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2010

Aláví je pripravený spolupracovať s každýmBývalý iracký premiér a víťaz parlamentných volieb Ijád Aláví v sobotu oficiálne začal politické rokovania s cieľom vytvoriť vládnu koalíciu. Aláví je podľa ...Zdieľať
Ijád Aláví

Foto: SITA/AP
BAGDAD 28. marca (WEBNOVINY) - Bývalý iracký premiér a víťaz parlamentných volieb Ijád Aláví v sobotu oficiálne začal politické rokovania s cieľom vytvoriť vládnu koalíciu. Aláví je podľa vlastných slov otvorený rokovať s akoukoľvek frakciou a spolupracovať s každým. Budúci iracký líder uviedol, že krajina musí mať silnú vládu schopnú robiť rozhodnutia, ktoré budú slúžiť irackému národu a priniesť mier a stabilitu pre Irak. Ani jednej z hlavných politických strán sa vo voľbách nepodarilo získať podstatnú väčšinu, a preto sa predpokladá, že rokovania o zostavení novej irackej vlády môžu trvať aj niekoľko mesiacov.

Ijád Aláví prekvapujúco porazil súčasného premiéra Núrího al-Málikího, vyplýva to z oficiálnych výsledkov marcových parlamentných volieb, ktoré v piatok zverejnila volebná komisia. Alávího blok Irákijá po spočítaní všetkých hlasov získal o dve kreslá v irackom parlamente viac ako al-Málikího koalícia Právny štát. "Už boli nejaké rozhovory, ale boli to len rozhovory. Teraz sa začne vyjednávanie. Diskusie povedieme s rôznymi politickými stranami bez výnimky a o zostavení novej vlády budeme hovoriť s každým," uviedol Aláví v sobotu na tlačovej besede v Bagdade. Aláví tiež sľúbil, že Irak otvára novú stránku svojej histórie a zavedie "lepšie vzťahy" so susedmi, Sýriou, Iránom, Saudskou Arábiou a Kuvajtom. Vedením koaličných rokovaní poveril súčasného podpredsedu vlády a člena svojej aliancie Rafa al-Essavího.

Podľa oficiálnych výsledkov irackých volieb do 325-členného parlamentu, ktoré sa konali 7. marca, získala Alávího Irákijá 91 kresiel, kým al-Málikího Právny štát ich obsadí 89. Na treťom mieste skončila Iracká národná aliancia (INA) so ziskom 70 kresiel a až za ňou koalícia kurdských strán Kurdistania, ktorá bude mať 43 poslancov. Výsledky sa však stanú oficiálnymi až po tom, ako súd prešetrí očakávané volebné sťažnosti.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moskva za Hodinu Zeme ušetrila viac ako minulý rok
<< predchádzajúci článok
Káble v Petržalke sa vraj snažia naďalej dať pod zem

Aláví je pripravený spolupracovať s každým - diskusné fórum čitateľov