Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2006

Ako nezdaniť dvestotisícNa daniach sa dajú ušetriť tisíceZdieľať
Pri priaznivej zhode okolností sa môže stať, že z prvých zarobených dvestotisíc netreba zaplatiť ani korunu daní. Inak zamestnanec platí dane už keď zarobí 88-tisíc. Aby mohol dosiahnuť spomenutú dvestotisícovú nezdaňovanú hranicu, musí mať manžela bez príjmu, nezaopatrené dieťa a doplnkové dôchodkové či životné poistenie. Na každú z týchto položiek si totiž môže uplatniť zníženie základu dane.          

Podnikatelia a živnostníci si počas celého roka odkladajú faktúry a pokladničné bloky, aby si ich dali do nákladov. Bežní zamestnanci, ktorí využívajú výhody Zákonníka práce, si zas môžu v niekoľkých prípadoch znížiť základ dane. Ako?

Všetci máme nárok znížiť si základ dane o 19,2-násobok životného minima. Znamená to, že prvých takmer 89-tisíc, ktoré sme v minulom roku zarobili, nezdaňujeme. Túto možnosť nemajú pracujúci dôchodcovia alebo invalidi, ktorým Sociálna poisťovňa posiela aj dôchodky.
Rovnako si môžeme znížiť základ dane aj na manželku alebo manžela, ktorí v roku 2005 nezarobili spomínaných takmer 88-tisíc. Mohli však v tomto období dostávať štátne sociálne dávky alebo napríklad štipendiá. Túto sumu si môžeme uplatniť aj na časť roka. Na každé dieťa si okrem toho môžeme za rok uplatniť 6 480 korún. Ak manžel alebo manželka zarobila či dostala materskú alebo dávku v nezamestnanosti, no boli nižšie než 88-tisíc za rok, dá sa uplatniť len rozdiel medzi príjmami a spomenutou sumou.
Už sme si zvykli, že o doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré svojim zamestnancom ponúkajú niektoré starostlivé firmy, sa tiež dá znížiť základ dane. V tomto prípade sa základ dane znižuje o sumu, ktorú daňovník zaplatil. Horný limit je 12-tisíc na rok, teda za každý mesiac tisícka.
Novotou bude v tomto roku možnosť odpočítať si od zdaňovaných príjmov sporivú životnú poistku. Je to bežný poistný produkt postavený na dlhodobom sporení. Klient poisťovne je poistený napríklad pre prípad úmrtia alebo úrazu a okrem toho dostane po dovŕšení istého veku svoje peniaze v podstate späť. Aby boli splnené podmienky na získanie daňovej úľavy, musí poistný vzťah skončiť až po oslavách 55. narodenín klienta a zmluva musí trvať dlhšie než 10 rokov.
Problém je len v tom, že životné poistenie a dôchodkové pripoistenie spolu sa dajú odpočítať z daňového základu len do výšky 12-tisíc.
Komu sa to oplatí najviac
Zamestnanec, ktorého žena je študentka, majú v rodine aj dieťa a zároveň si platí aj doplnkové dôchodkové poistenie, aj životnú poistku, si môže základ dane znížiť o takmer dvestotisíc. Tento človek pri hrubej mzde približne 17-tisíc Sk mesačne nebude platiť žiadnu daň.
Vojtech Hollan

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chceli si vysúdiť dve a pol miliardy
<< predchádzajúci článok
Začína sa poľovačka na ministrov

Ako nezdaniť dvestotisíc - diskusné fórum čitateľov

Omyl13.1. 12:07:18
oprava13.1. 12:10:28