Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

27. júna 2022

Ako vytvoriť kvetom alebo zelenine ideálne prostredie pre rast?Rast kvetov a zeleniny je v záujme každého, kto sa snaží ich pestovať, či už pre estetické alebo praktické účely.Zdieľať
Ako vytvoriť kvetom alebo zelenine ideálne prostredie pre rast?

Ak si chcete doma vytvoriť zeleninové, či kvetinové záhony, musíte predovšetkým dbať na to, aby mali vhodné prostredie. Rast pritom závisí predovšetkým od ekologických nárokov konkrétnych rastlín. Ako vytvoriť ideálne podmienky pre rast kvetín a zeleniny?     

Základ v podobe kvalitnej pôdy a dobrého umiestnenia

Vhodné podmienky pre rast sa odvíjajú predovšetkým od kvalitnej pôdy. Na prevzdušnenie pôdy sú ideálnym pomocníkom kultivátory, ktoré sa jednoducho ovládajú a dodajú pôde prevzdušnenie. Závisí však aj od kvality pôdy, ktorá je na danej lokalite, kde sa chystáte sadiť. Vyberajte preto miesta s úrodnou pôdou, ktoré poskytnú vaším rastlinkám dostatok živín.

Medzi ďalšie dôležité podmienky rastu patria nároky na vlahu a svetlo. Niektoré rastliny si vyžadujú dostatok svetla, iným svetlo môže spôsobovať ťažkosti pri raste. Už pri výbere by ste preto mali vedieť, kde rastlinku umiestnite, aby mala ideálne podmienky. Nároky na vlahu sa potom dajú doriešiť prostredníctvom zavlažovacieho systému.

Ak teda máme vymyslené vhodné umiestnenie vo vhodnej pôde, vytvorili ste vhodné podmienky pre rast vašich rastlín. Veľmi populárne sú v súčasnosti aj vyvýšené záhony, ktoré sa ľahko udržiavajú a majú aj estetický význam. Môžete ich navyše umiestniť kdekoľvek a naplniť kvalitnou zeminou. Aj to môže byť skvelým riešením na zabezpečenie ideálnych podmienok.

Zabezpečte sa proti nevítaným hosťom

Okrem kvality pôdy, vody a svetelných podmienok je podstatné aj vedieť ochrániť našu úrodu. Kvetiny často napádajú vošky, prípadne rôzne ochorenia, preto je potrebné ich pravidelne kontrolovať. Okrem pravidelnej závlahy je vhodné im dopriať aj hnojivo – dajú sa používať rôzne domáce recepty alebo si kúpiť priamo prípravok v obchode.

Ako zabezpečenie je vhodné úrodu oplotiť, aby sa k nej nemohli dostať škodcovia. Rovnako je potrebné kontrolovať, či sa na našich obľúbených rastlinkách nekŕmia slimáky alebo nám v záhrade neryje krt. Všetky takéto nevítané návštevy sa potom dajú riešiť väčšinou individuálnym spôsobom v závislosti od konkrétneho druhu škodca.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
STING pridáva ďalší jesenný koncert. Album MY SONGS predstaví, okrem Košíc, opäť aj v Bratislave.
<< predchádzajúci článok
Je vaša domáca vodáreň dostatočne výkonná?