Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

30. júna 2010

AKTIVISTI: Na Belopotockého stavajú bez povoleniaStavebný úrad Staré Mesto vraj žiadosti investora na dokončenie nevyhnutných prác na výstavbu polyfunkčného domu na mieste parčíka na Belopotockého do ...Zdieľať
belopotockeho Bez popisu

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 30. júna (SITA) - Stavebný úrad Staré Mesto vraj žiadosti investora na dokončenie nevyhnutných prác na výstavbu polyfunkčného domu na mieste parčíka na Belopotockého do konca júna nevyhovel. Pre agentúru SITA to uviedla Soňa Párnická z Občianskej iniciatívy za zachovanie životného prostredia v Starom meste. "Stavebník naďalej zväčšuje výkop, veľké nákladné autá odvážajú zeminu z pozemku. Zatiaľ sa na stavbe neobjavila ani polícia ani štátny stavebný dohľad, ani starosta. Preto vyhlasujem verejnú súťaž o zastavenie ZIPP Bratislava s. r. o. v parku na Belopotockého" uviedla Párnická. Podľa občianskej iniciatívy investor nemá platné územné rozhodnutie, nemá platné stavebné povolenie a súd 31. mája rozhodol a správoplatnil rozsudok, že má okamžite zastaviť stavbu. Agentúra SITA oslovila aj investora, ten sa prisľúbil vyjadriť.

Podľa konateľky ZIPP Bratislava s.r.o. Jany Varinskej spoločnosť plánuje využiť všetky dostupné právne cesty ako ochrániť svoje vlastnícke práva a majetok. Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorým bola odložená vykonateľnosť stavebného povolenia na výstavbu polyfunkčného domu, je právoplatné a vykonateľné od 14. júna. Investor sa chce voči rozhodnutiu odvolať. "Využijeme všetky prostriedky na ochranu svojich vlastníckych práv a skôr či neskôr postavíme na Lehotského polyfunkčný dom. Na Ústavnom súde SR máme dve územné rozhodnutia a sťažnosť o prvom územnom rozhodnutí nám už ústavný súd prijal, o druhom ešte nerozhodol," uviedla Varinská.

Kauza parčíka na Belopotockého ulici sa ťahá približne 15 rokov, za jeho záchranu bojovala spomínaná občianska iniciatíva. Mesto pozemky údajne nikdy nevlastnilo, niektorí však tvrdia opak. V minulosti pozemky vlastnil Slovenský rozhlas či Ministerstvo obrany SR. Po následných niekoľkých zmenách majiteľa získala pozemky firma Strabag-ZIPP, ktorá tu plánuje postaviť osempodlažný polyfunkčný objekt Apartmán Park.

Park na Belopotockého je posledným pozostatkom bývalých Esterházyovských záhrad, doklady o ich existencii pochádzajú z roku 1825. V súčasnosti by tu malo byť viac ako 30 stromov z pôvodných 120, kríky sú vyrúbané. "Stavebník mal v zmysle výrubového povolenia ponechať v parku 62 stromov a 11 skupín kríkov o rozlohe 500 metrov štvorcových. Aj tie stromy, ktoré prežili do dnešného dňa, sú ohrozené neodborným postupom výstavby," doplnila Soňa Párnická z Občianskej iniciatívy za zachovanie životného prostredia v Starom meste. Momentálne stavebník pripravuje pozemok na stavbu a robí podľa nej intenzívne zásahy do podložia systémom injektáže, kde do zeminy natláča betón.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dexia už získava zdroje aj bez štátnych garancií
<< predchádzajúci článok
Pohľadávky SP za tri mesiace vzrástli o 9,2 %

AKTIVISTI: Na Belopotockého stavajú bez povolenia - diskusné fórum čitateľov