Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. apríla 2010

Al-Kájda potvrdila zabitie svojich dvoch lídrov


Tagy: al-Kájda

Iracká odnož teroristickej siete al-Kájda oznámila smrť svojich dvoch lídrov. Vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu na internetovej stránke skupina Islamský štát v Iraku tak ...



Zdieľať
al kajda Foto: SITA/AP


KÁHIRA 25. apríla (WEBNOVINY) - Iracká odnož teroristickej siete al-Kájda oznámila smrť svojich dvoch lídrov. Vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu na internetovej stránke skupina Islamský štát v Iraku tak potvrdila tvrdenie irackej a americkej vlády z 19. apríla, že pri spoločnej operácii pri meste Tikrít zahynuli dvaja vysokí predstavitelia al-Kájdy. Ide o lídra Islamského štátu v Iraku abú Umara al-Bagdádího a jedného z vodcov miestnej al-Kájdy abú Ajjúba al-Masrího. Skupina vo vyhlásení zdôraznila, že ich smrť neovplyvní jej fungovanie, pretože naberá nových členov. Americký viceprezident Joe Biden je naopak presvedčený, že zabitie dvoch lídrov al-Kájdy je zničujúci pre jej ďalšie operácie v Iraku.

Al-Kájda v Iraku potvrdila smrť svojich vodcov len dva dni po krvavých útokoch proti šiitským cieľom v Bagdade, pri ktorých prišlo o život najmenej 72 ľudí. Skupina Islamský štát v Iraku sa síce k útokom neprihlásila, no irackí predstavitelia ich pokladajú za pomstu za zabitie jej lídrov. Sunnitská al-Kájda často útočí proti šiitským cieľom a roznecuje tak sektárske násilie.

SITA/AP

Tagy: al-Kájda
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tabule v Petržalke majú varovať pred kliešťami
<< predchádzajúci článok
Vitalij Kličko predsedom politickej strany