Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2007

Albánci ocenili Bushovu podporu nezávislosti provincieKosovskí Albánci v pondelok ocenili amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý cez víkend vyhlásil, že Organizácia Spojených národov by v dohľadnej dobe mala uznať nezávislosť spornej provincie. ...Zdieľať

PRIŠTINA 11. júna (WEBNOVINY) - Kosovskí Albánci v pondelok ocenili amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý cez víkend vyhlásil, že Organizácia Spojených národov by v dohľadnej dobe mala uznať nezávislosť spornej provincie. "Prezident Bush nielenže potvrdil silnú podporu Spojených štátov nezávislosti Kosova, ale istým spôsobom nezávislosť Kosova deklaroval," uviedol kosovský premiér Agim Ceku.

Aj miestne médiá vyzdvihli Bushove vyjadrenia počas nedeľnej, vôbec prvej návštevy Albánska, kde ho obyvatelia vítali ako hrdinu, na rozdiel od protestov, ktoré sprevádzali jeho cestu po Európe. "Najvplyvnejší vodca na svete, americký prezident George W. Bush v nedeľu zmiernil obavy Kosova z návrhu na zmrazenie rokovaní o budúcom štatúte Kosova na šesť mesiacov," napísali noviny Express. "Takže, oslavy nezávislosti sa môžu začať," dodal denník.

Okolo 90 percent dvojmiliónového kosovského obyvateľstva tvoria etnickí Albánci, ktorí netrpezlivo očakávajú odtrhnutie od Srbska vystupujúcemu proti plánu OSN poskytnúť provincii "nezávislosť pod medzinárodným dohľadom." Bush v nedeľu vyzval na rýchle opatrenia na uznanie nezávislosti Kosova, pričom povedal, že dni "nekonečného dialógu" sú preč napriek otvorenému odporu Srbska a jeho spojenca Ruska. "Musíme sa pohnúť a konečným výsledkom je nezávislosť," vyhlásil Bush.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SMK požaduje zachovanie počtu stavebných úradov
<< predchádzajúci článok
Vyše 10 000 ostrovov stále nemá meno

Albánci ocenili Bushovu podporu nezávislosti provincie - diskusné fórum čitateľov