Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. septembra 2011

Alternatívne divadlo elledanse, tanečná škola elledanse, dom t&d - program október 2011

Zdieľať
1.10. so                        „BRATISLAVA V POHYBE“
                   20:00         „Bioprodukt“ / Štúdio tanca (Slovensko)
Inscenácia je sériou čiastočne alebo úplne improvizovaných sólových prejavov so silnou emočnou výpoveďou, vyjadrujúcich okrem iných aj strach, nahotu, rozorvanosť, vážnosť, prázdnotu, silu, oporu, lásku. 7 sólových výstupov prerušujú krátke humorné intermezzá, ktoré sú ich odľahčeným protipólom a umožňujú divákovi symbolicky sa nadýchnuť pred ďalším atakom tanečného sóla. Každého tanečníka charakterizuje farba, emócia a druh zeleniny a takto namiešaný bio-šalátik ochutnáva každý divák vlastným spôsobom.
 
 
2.10. ne                        „BRATISLAVA V POHYBE“
                         17:00         diskusia fókus Slovensko
                                    P.Fornayová, Z.Hájková, Š.Ondrišová, M.Poláková, M.Kovářová
 
                   20:00         „Mono“ / debris company
Sú zahľadení sami do seba a vytvárajú svet, v ktorom platia už iba zákony vlastného ja. Posadnutí vlastným telom, výkonnosťou, krásou, a inými intímnymi dôvodmi si stavajú piedestály svojej dokonalosti. Autorom konceptu, hudby i réžie je Jozef Vlk.
 
 
3.10. po                       „BRATISLAVA V POHYBE“
 
                   17:00         diskusia fókus Česká republika
                                    Ondřej Hrab
 
                   20:00         „Emigranti“ / Verte Dance (Česká republika)
Inscenácia Emigranti pozerá detskými očami na fenomén utečenectva. Choreografky Tereza Ondrová a Veronika Kotlíková sa nechali inšpirovať detským videním sveta i spontánnosťou ich pohybového prejavu. Na scéne tak uvidíte 4 dospelých a 5 detských interpretov, ktorí pravidelne navštevovali Ateliéry kreatívneho pohybu Archa.lab. Patrí medzi nich aj Edo Manukjan, arménsky chlapec, ktorého spomienky, sny a želania boli jednou z inšpirácií. V inscenácii na živo vystupuje aj hudobná skupina DVA, ktorej štýl popisujeme ako „folklór neexistujúcich národov“. Predstavenie je teda zároveň aj alternatívnym hudobným koncertom.
 
 
4.10. ut        „BRATISLAVA V POHYBE“
                        
                   17:00         diskusia fókus Poľsko
                                    Wlodzimierz Kackowski
 
                   20:00         „Closiness“ / Teatr Tańca Zawirowania (Poľsko)
Tanečné predstavenie o partnerstve a vzťahu muža a ženy, ktoré sú pokrivené silou času. Muž je konfrontovaný s ideálom vytvoreným ženami. Choreografia, kostýmy aj hudba sú kolektívnym dielom troch tanečníkov, medzi ktorých patrí aj Slovák Tomáš Nepšinský.

5. 10. st       „BRATISLAVA V POHYBE“
                        
                   17:00         diskusia fókus Maďarsko
                   Györgyi Szabó
 
                   20:00         „Vis-a-vis meetings with A“ / Anna Réti ( Maďarsko)
Od okamihu zrodenia je každý prítomný, sústredí sa na okolie a sleduje svoje vnútorné procesy. Počas nášho osobného vývoja, ako postupne začíname vnímať svet okolo nás, sa všetko stáva čoraz zložitejším a komplikovanejším. Predstavenie skúma otázku prítomnosti tak, že vytvára rôzne spôsoby, akými byť prítomnými a experimentuje s nimi.
 
                                    „CITY“ / Bloom! (Maďarsko)
City je politický pamflet prepojený s pohybom. Jednoduchá, ironická a nebojácna produkcia sa zaoberá takými otázkami ako diskriminácia, predsudok, sila, strach a viera. Inscenácia získala Cenu Rudolfa Labana 2010 a umeleckú rezidenciu na Prix Jardin d´Europe. Bloom! je skupina tanečných profesionálov z Maďarska, Španielska a Talianska. Súbor spolupracuje s mladými umelcami z oblastí zvukovej kompozície, scénografie a svetelného dizajnu so zámerom vytvoriť viacvrstvové tanečné diela.
 
 
7.10. pi        „BRATISLAVA V POHYBE“
 
                   19:00         „Taste Japan“
                                     predstavenie japonskej gastronómie
 
                   20:00         „Transformed Girl“ / Kae Ishimoto (Japonsko)
Hoci Kae Ishimoto pochádza z rodiny tradičných japonských tanečníkov, rozhodla sa študovať jazzový, moderný a súčasný tanec. Od roku 2002 spolupracuje so slávnym tanečníkom butó Yukio Wagurim. Práve vďaka týmto rozmanitým tanečným skúsenostiam sa Kae snaží vytvárať originálny „bezžánrový“ tanečný štýl, spájajúci rozličné tanečné prvky a tradície. V tejto choreografii sa dievča stáva starou dámou, monštrum sa zmení na anjela a zviera na bábiku. Dôraz je však na nešpecifikovanej bytosti, ktorej skutočná podoba sa nedá identifikovať a ktorá tak spochybňuje samotnú podstatu identity.
 
                 „Leftover shadow“ / Ko Murobushi & Batarita (Japonsko/Maďarsko)
Ko Murobushi je žiakom spoluzakladateľa tanca butoh Tatrumiho Hijikatu, ktorý rozvinul tento druh tanca v povojnovom Japonsku. Murobushi vytvoril inscenáciu Leftover Shadow s maďarskou tanečníčkou, choreografkou a režisérkou Bataritou.
 
 
8.10. so       „BRATISLAVA V POHYBE“
 
                   20:00         „Solo 2009“ / Peter Jaško (/Belgicko / Slovensko)
                   Hudobno-tanečný improjam
 
 
14.10. pi      20:00         Prešporské divadlo – Konkurz
Smutná komédia o podivnom milostnom trojuholníku ľudí, ktorí čakajú na zázrak

16.10. ne     20:00         „Jablko“ / elledanse
Jablko je autorskou syntézou tanca, hudby a hovoreného slova s využitím prvkov fyzického divadla. Tematicky voľne nadväzuje na inscenáciu „Canto Hondo - hlboká pieseň o nej...“. Sleduje ďalšie aspekty archetypov muža a ženy v zrkadle psychológie a mytológie. Vytvára skladačku kozmickej hry protikladov, mozaiku jablka roztrúseného naprieč dejinami vedomia i nevedomia. Sprievodcom šiestich postáv v súčasnosti, v antike i v raji, bude sám Všemohúci. V hlavnej úlohe Csongor Kassai.
 
 
17.10. po     20:00         „Mono“ / debris company
Sú zahľadení sami do seba a vytvárajú svet, v ktorom platia už iba zákony vlastného ja. Posadnutí vlastným telom, výkonnosťou, krásou, a inými intímnymi dôvodmi si stavajú piedestály svojej dokonalosti. Autorom konceptu, hudby i réžie je Jozef Vlk.
 
 
22.10. so      20:00         Prešporské divadlo – Niečo málo o ženách
Obrázky zo života žien s rôznymi témami: Sex, nevera, menštruácia, prechod, tehotenstvo, lesbická láska, týranie. 4 ženy, 4 herečky, 4 príbehy....
 
 
25.10. ut      20:00         „ellepense“ („ona myslí keď tancuje“)/ premiéra alternatívneho
                                    divadla elledanse
Nový diskusný formát Zuzany Uličianskej a jej hostí
 
 
27.10. št       20:00         „Unplugged Stage - Pódium pre Teba / Peter Smolárik
...príď s otvoreným srdcom, prines si nástroj a podeľ sa o svoje piesne...
 
 
30.10. ne     20:00         „SOFA“ / Daniel Raček
Sme na ceste. Opúšťame veci a ľudí s ktorými žijeme, prichádzame na nové a neznáme miesta aby sme sa vrátili späť a videli všetko v inej optike. Svetlo, ktoré dopadá na naše nové a pôvodné pôsobiská sa mení, ľudia, veci a príroda nás vysúvajú pred nové rozhodnutia a riešenia. Stojíme po členky vo vode, sledujeme let vtákov nad hladinou jazera a nemyslíme na to, kto alebo čo je za našim chrbtom na brehu. Putujeme v nových skúsenostiach, spomienkach, pohyboch, gestách a dotykoch – plných aj prázdnych.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Samsung žaluje Apple v Austrálii
<< predchádzajúci článok
Video: Saxána je späť s lexikónom kúziel