24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

24. februára 2010

Američania po ôsmich rokoch opäť v semifinále

Hokejisti USA si po ôsmich rokoch opäť zahrajú v semifinále olympijského ...

Švajčiarsky brankár Jonas Hiller (vpravo) zasahuje pri strele Ryana Malona (vľavo)

VANCOUVER 24. februára (WEBNOVINY) - Hokejisti USA si po ôsmich rokoch opäť zahrajú v semifinále olympijského hokejového turnaja, keď v úvodnom stredajšom štvrťfinále zdolali Švajčiarsko 2:0. Američania vyhrali vo Vancouveri aj štvrtý zápas, so Švajčiarmi sa však potrápili. Proti pozornej švajčiarskej defenzíve na čele s brankárom Hillerom sa dlho nevedeli presadiť. Až v 43. min strelil prvý a ako sa neskôr ukázalo aj víťazný gól Zach Parise. Hráčom spod Álp sa tretí duel v rade vo Vancouveri už nepodarilo dotiahnuť aspoň do predĺženia, Parise pri power-play pridal ešte jednu gólovú poistku. Američania majú šancu získať vo Vancouveri svoju jedenástu hokejovú medailu v histórii (bilancia 2 - 7 - 1).

Švajčiari skončia na olympijskom turnaji definitívne na 8. mieste, oproti Turínu 2006 si pohoršia o dve priečky. Ich tréner Ralph Krueger koučoval mužstvo poslednýkrát, po ZOH prenechá taktovku Seanovi Simpsonovi. Kruegerova budúcnosť nie je zatiaľ známa, údajne by však mohol prevziať reprezentáciu Nemecka. Stretnutie spolu so skúseným Paulom Devorským z NHL viedol aj Slovák Peter Ország, ktorý rozhodoval Švajčiarom už tretí zápas v rade.

Výsledok - štvrťfinále:

USA - Švajčiarsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 43. Parise (Rafalski, P. Šťastný), 60. Parise
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 44:19, rozhodovali: Devorski (Kan.), Ország (SR) - Heyer (USA), Winnekens (Nem.), 17 536 divákov

USA: Miller - R. Suter, Rafalski, Gleason, E. Johnson, J. Johnson, Orpik, Ryan Whitney - Langenbrunner, P. Šťastný, Parise - Pavelski, Kessel, Malone - D. Brown, Kane, Kesler - Backes, Ryan, Callahan - Drury
Švajčiarsko: Hiller - Streit, Y. Weber, Diaz, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, von Gunten, Seger - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Wick, Jeannin, Lemm - Ambühl, Déruns, Monnet - Domenichelli, Sannitz, Sprunger

Aj keď si oba tímy vypracovali viaceré šance, v prvom rade sa snažili myslieť na pozornú defenzívu a neurobiť zbytočnú chybu. Američania postupne preberali väčšiu iniciatívu a pred Hillerom boli veľmi nepríjemní. Šance Kessela, Kana i Parisa sa však skončili neúspešne. Švajčiari výborne vykrývali priestor pred svojou bránkou a v druhej tretine súpera do čistých príležitostí nepúšťali. Američania boli bezzubí aj v troch presilovkách v rade. V poslednej sekunde druhej tretiny si puk zrazil za svoj chrbát nešťastne po strele Keslera z uhlu Hiller, puk však na jeho šťastie prešiel za bránkovú čiaru až po uplynutí hracieho času, čo potvrdil aj po konzultácii s videorozhodcom slovenský arbiter Peter Ország. Američania vstúpili do tretej tretiny tlakom, v 43. min teč Pariseho neudržal Hiller vo svojej lapačke a puk sa dokĺzal do siete - 1:0. V 44. min mohol vyrovnať Jeannin, ale jeho rana skončila na žŕdke. Z protiútoku sa tešil Kesler, ale tesne pred gólom fauloval, takže ho Paul Devorski neuznal. Švajčiari museli viac otvoriť hru, Američania ľahšie prechádzali do útočného pásma. Švajčiari boli v koncovke bezzubí, neúspešne sa skončila aj ich vyše minútová power-play, pri ktorej 12 sekúnd pred koncom z hokejky Pariseho inkasovali.