11. júna 2015

Američania ukoristili skalp majstrov sveta, žolíkom opäť Wood

Američan Mix Diskerud oslavuje gól v prípravnom zápase Nemecko - USA v Kolíne nad Rýnom 10. júna 2015. Foto: TASR/AP/Martin Meissner
Kolín nad Rýnom 11. júna (TASR) - Po nečakanom víťazstve 4:3 v Holandsku zaskočili futbalisti USA aj úradujúcich majstrov sveta Nemcov. V stredajšom prípravnom zápase v Kolíne nad Rýnom síce prehrávali po góle Maria Götzeho od 12. minúty 0:1, no dokázali nepriaznivý vývoj otočiť vďaka presným zásahom Mikkela Diskeruda s Bobbym Shouom Woodom a postarali sa tak o ďalšie veľké prekvapenie.

Nemci potvrdili, že od vlaňajšieho zlatého šampionátu v Brazílii nie sú vôbec vo svojej koži. Hoci im chýbali opory ako Manuel Neuer, Mats Hummels, Benedikt Höwedes, Toni Kroos, Marco Reus či Thomas Müller a šancu na ihrisku dostali viacerí menej ostrieľaní mladíci, ich herný prejav bol ďaleko od ideálu. Za stavu 1:0 mali niekoľko dobrých šancí na poistenie náskoku, tie však nepremenili a Američania zacítili šancu na obrat.

Nemecký reprezentačný tím pózuje pre fotografov pred prípravným zápasom Nemecko - USA v Kolíne nad Rýnom 10. júna 2015. Foto: TASR/AP/Martin Meissner

"Mali sme pridať druhý gól. V dôsledku veľkého počtu striedaní v druhom polčase sme však stratili rytmus. Výsledok je pre nás sklamaním, no dokážeme s ním žiť. Američania potvrdili, že sa za uplynulé roky veľmi zlepšili," vyslovil sa tréner domácich Joachim Löw. Po zápase sa srdečne objal so svojim náprotivkom Jürgenom Klinsmannom, s ktorým svojho času úspešne spolupracoval v nemeckej reprezentácii a do roku 2006 mu robil asistenta.

Víťazný gól Američanov strelil v 87. minúte náhradník Bobby Wood, ktorý sa presadil spoza šestnástky prudkou a presne umiestnenou strelou k pravej žrdi. Wood vsietil aj víťazný gól USA v samom závere piatkového prípravného duelu s Holandskom. "Bobby na sebe usilovne pracuje, stále je však v štádiu zapracovávania sa do národného tímu," uviedol Klinsmann na adresu útočníka klubu Erzgebirge Aue, ktorý zostúpil do tretej najvyššej nemeckej súťaže. "Bol to vzrušujúci zápas so šťastným koncom pre nás. Zvíťaziť nad majstrami sveta na ich pôde je niečo výnimočné, no zaslúžili sme si to. Je to pre nás dôležitý krok pred nadchádzajúcim Gold Cupom," citovala trénera víťazného tímu agentúra Reuters.

Hráči reprezentačného výberu USA pózujú pre fotografov pred prípravným zápasom Nemecko - USA v Kolíne nad Rýnom 10. júna 2015. Foto: TASR/AP/Frank Augstein

Klinsmann, ktorý si pred zápasom zaspieval obe národné hymny, tak zažil víťazný návrat do svojej rodnej krajiny a postaral sa o historicky prvý triumf USA na nemeckej pôde. "Naši hráči mali veľký rešpekt voči súperovi, no mužstvo po 20 či 25 minútach zistilo, že sa dá s ním hrať a že do konca zápasu máme kopec času," dodal kouč, ktorý špeciálne vyzdvihol výkony kapitána Michaela Bradleyho a striedajúceho Kylea Beckermana. "V defenzíve Kyle upokojil veci. Spravil množstvo čiernej roboty a po jeho príchode sme vyzerali oveľa lepšie."