Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. februára 2023

Američania zostrelili čínsky balón pre podozrenie zo špionáže, Číňania tvrdia, že slúžil na meteorologický výskumAmerická armáda v sobotu nad morom pri pobreží Južnej Karolíny zostrelila čínsky balón pre podozrenie, že sa využíva na špionáž. Balón letel ponad citlivé vojenské lokality. Čína tvrdí, že prelet ...Zdieľať
aptopix_us_chinese_balloon_south_carolina_34388 dd7715eb81514ad9a155bc9a7ee6cf47 676x541 5.2.2023 (Webnoviny.sk) - Americká armáda v sobotu nad morom pri pobreží Južnej Karolíny zostrelila čínsky balón pre podozrenie, že sa využíva na špionáž. Balón letel ponad citlivé vojenské lokality. Čína tvrdí, že prelet balóna nad územím USA bol nehodou a pohrozila, že jeho zostrelenie bude mať následky.


Americký prezident Joe Biden chcel, aby armáda balón zostrelila už v stredu. Dostal však odporúčanie, že najlepšie bude zostreliť ho nad vodnou plochou. Podľa vojenských predstaviteľov zostrelenie balóna nad pevninou by znamenalo príliš vysoké riziko pre obyvateľov.

Peking tvrdí, že balón slúžil len na meteorologický výskum a vychýlil sa z kurzu. Podľa Číny balón neslúžil na prieskum a len obmedzene sa dal navigovať. Pentagon tieto tvrdenia odmietol.

Prítomnosť čínskeho balóna na americkej oblohe vážne poškodila už aj tak napäté vzťahy medzi USA a Čínou. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken okamžite zrušil cestu do Pekingu, ktorej cieľom malo byť zmiernenie napätia medzi oboma krajinami.


Zdroj: Webnoviny.sk - Američania zostrelili čínsky balón pre podozrenie zo špionáže, Číňania tvrdia, že slúžil na meteorologický výskum © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruské rakety S-300 zasiahli univerzitu a obytnú oblasť v Charkove, zranili sa pritom piati ľudia
<< predchádzajúci článok
Gröhling je rád, že Hegerova vláda padla, spokojní sú podľa neho mnohí. Šipoš vníma SaS ako politických gymnastov