03. októbra 2010

Američanky majsterkami sveta, striebro Češkám

Basketbalistky USA získali zlatú medailu na 16. majstrovstvách sveta v basketbale žien v českých Karlových Varoch, keď zdolali domácu reprezentáciu 89:69. ...

basketbal Ilustračné fotoFoto: SITA/AP

KARLOVE VARY 3. októbra (SITA) - Basketbalistky USA získali zlatú medailu na 16. majstrovstvách sveta v basketbale žien v českých Karlových Varoch, keď zdolali domácu reprezentáciu 89:69. Bronzové medaily si odvážajú španielske basketbalistky, ktoré si v súboji o 3. miesto poradili s Bieloruskom 77:68. Američanky získali už celkovo 8. titul majsteriek sveta suverénnym spôsobom, keď na šampionáte zvíťazili vo všetkých 9 zápasoch. Pre Češky, Španielky aj Bielorusky išlo o prvú účasť v najlepšej štvorke na svetovom šampionáte, pre Bielorusky dokonca pri ich premiérovom štarte na MS. České striebro aj španielsky bronz sú premiérovými cennými kovmi z MS pre tieto krajiny. Šampionát ukázal, že za suverénnymi Američankami v svetovom basketbale nasledujú európske tímy. Spomedzi 6 reprezentácii zo „starého kontinentu“ sa na MS do elitnej osmičky nedostali len Grékyne.

Američanky začali finále rýchlo, ale strelecky nepresne a tak s nimi Češky prvé tri minúty držali krok (4:4). Domáce basketbalistky tvrdo bránili najmä pod košom a tak sa o body starali najmä rozohrávačky Birdová a Taurasiová. V českom drese sa prezentovala úspešnými trojkovými pokusmi Elhotová a tak Američanky viedli po prvej štvrtine len o 5 bodov - 19:14. V 16. min po Taurasiovej pokuse viedli favoritky o 12 bodov 37:25. Lenže domáce basketbalistky sa v závere polčasu „zbláznili“ a vďaka Horákovej a Vítečkovej sa dotiahli na 5-bodový rozdiel (35:40). Druhý polčas začala košom Kulichová, no stav 37:40 bol českou labuťou piesňou. Streľbu v americkom tíme vzali do rúk opäť rozohrávačky Birdová a Taurasiová a keď sa Američankám podarilo niekoľko rýchlych protiútokov viedli po Catchingsovej koši v 24. min už o 16 bodov 55:39. Američanky pritvrdili aj v osobných súbojoch a Češkám pomaly začali odchádzať sily. V 29. min McCoughtryová dostala svoj tím do vedenia o 25 bodov (72:47). Od tohto momentu basketbalistky USA kontrolovali priebeh zápasu, Češky sa síce nevzdávali, no napokon sa museli uspokojiť so striebrom po prijateľnej prehre o 20 bodov 69:89.

Hoci skóre stretnutia o 3. miesto otvorila Leučanková, už po 100 sekundách viedli Španielky 8:2. Leučanková ďalšími dvoma košmi znížila na 6:8, ale ďalšia 10-bodová šnúra Španielska opäť zobrala Bieloruskám vietor z plachiet a v 8. min už prehrávali o 16-bodov 10:26. Španielky si udržiavali náskok aj v druhej štvrtine, no ich súperky výborne zvládli záver prvého polčasu, keď posledné dve minúty vyhrali 6:0 a do šatní odchádzali len so 7-bodovým mankom 34:41. Aj v druhom polčase pokračovali Bielorusky tam, kde skončili v prvom a po 24. minútach už prehrávali len o bod - 45:46. Španielky však dokázali horšiu strelbu kompenzovať výborným doskakovaním a opäť po 6-bodovej šnúre odskočili na bezpečný rozdiel, ktorý udržali do konca tretej štvrtiny. Na začiatku štvrtej štvrtiny Španielky zvýšili svoj náskok na 14 bodov (69:65), Bielorusky však odpovedali dvoma trojkami Durejkovej a Kressovej a Veramejenkovej kôš ich priblížil na 6 bodov (65:71). Skúsené Španielky však už ďalšiu drámu nepripustili, záverečných 200 sekúnd vyhrali 6:2, celkovo 77:68 a tešili sa v KV Arene z bronzových medailí. podobne ako pred rokom, keď v boji o bronzovú medailu na európskom šampionáte v Lotyšsku boli proti Bielorusku rovnako úspešné 63:56. Silná generácia tridsiatničiek okolo Valdemorovej, Montaňanaovej a Palauovej tak získala historicky prvú španielsku medailu na vrcholnom svetovom podujatí (OH alebo MS).

Súhrn výsledkov nedeľňajších zápasov o umiestnenie na 16. majstrovstvách sveta v basketbale žien v českých Karlových Varoch:

finále:
USA - Česko 89:69 (19:14, 21:21, 34:17, 15:17)
Zostava a body USA: Taurasiová 16, Charlesová 13, Birdová 11, Catchingsová 9, Dupreeová 2 (McCoughtryová 18, Mooreová 9, Fowlesová 5, Jonesová 4, Cashová 2, Whalenová 0, Appelová 0)
Zostava a body Česka: Kulichová 14, Horáková 12, Vítečková 7, Burgerová 0, Veselá 0 (Pecková 11, Elhotová 9, Ferančíková 6, Bortelová a Šujanová po 4, Večeřová 2, Bednářová 0)
TH: 26/21- 8/6, fauly: 13 - 19, trojky: 6 - 5, rozhodovali: Bulto (Šp.), Sampietro (Arg.) a Černovová (Rus.), 6024 divákov.