Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2006

Americký prezident Bush chce znížiť závislosť USA od ropyUSA by mali do roku 2025 znížiť dovoz ropy z oblasti Blízkeho východu o 75 %, vyhlásil americký prezident George Bush. Ako uviedol, USA sú v súčasnosti príliš závislé na rope z tohto ...Zdieľať

WASHINGTON 2. februára (WN/SITA, Reuters) - USA by mali do roku 2025 znížiť dovoz ropy z oblasti Blízkeho východu o 75 %, vyhlásil americký prezident George Bush. Ako uviedol, USA sú v súčasnosti príliš závislé na rope z tohto nestabilného regiónu, čo by sa malo zmeniť. Bush v príhovore o stave únie pred americkým Kongresom vyzval na urýchlenie vývoja nových zdrojov energie a automobilov s vodíkovým, či etanolovým pohonom.

Podľa odhadu amerického federálneho úradu pre energetiku EIA by mali USA dovážať ropu v roku 2025 celkovo na úrovni 12,3 mil. barelov denne (bpd), z toho približne jednu štvrtinu z regiónu Blízkeho východu. Aby sa teda splnil plán prezidenta Busha, dovoz približne 2,3 mil. bpd ropy bude musieť krajina nahradiť inými zdrojmi energie, uvádza EIA. V súčasnosti už všetky tri veľké americké automobilky pracujú na vývoji automobilov na vodík, či etanol vyrábaný z cukrovej trstiny, pilín, či pokosenej trávy. Cena jedného takého vozidla je však príliš vysoká, podľa americkej aliancie výrobcov automobilov sa v súčasnosti pohybuje od 700 tis. USA po 1 mil. USD. Pre masívnejšie rozšírenie automobilov na alternatívny pohon bude tiež potrebné vybudovať sieť špecializovaných čerpacích staníc, upozorňuje asociácia.

Úrad EIA je voči návrhom amerického prezidenta skeptický. Podľa úradu bude celková spotreba ropy a ropných produktov v USA predstavovať v roku 2025 viac ako 26,1 mil. bpd, pričom krajina bude schopná vyprodukovať len približne 783 tis. bpd etanolu.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bush (od)počúval Američanov! (19. 12. 2005)
 Bush Spasiteľ! (24. 11. 2005)
 Bush vraj chcel zničiť al-Džazíru (23. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Fínska Metsä Tissue prevezme žilinskú Tento, a.s.
<< predchádzajúci článok
Commerzbank v SR vykázala vlani stratu 3,7 mil. Sk

Americký prezident Bush chce znížiť závislosť USA od ropy - diskusné fórum čitateľov