Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2006

Rakúsko je údajne rajom nacistických zločincovPredstaviteľ vplyvnej židovskej mimovládnej organizácie Centrum Simona Wiesenthala (SWC) ostro kritizoval Rakúsko za nedostatočnú snahu o vypátranie a potrestanie nacistických zločincov. Právna ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. februára (WN/SITA) - Predstaviteľ vplyvnej židovskej mimovládnej organizácie Centrum Simona Wiesenthala (SWC) ostro kritizoval Rakúsko za nedostatočnú snahu o vypátranie a potrestanie nacistických zločincov. Právna situácia v Rakúsku je "poburujúca" a prístup vyšetrovacích orgánov "nepostačujúci," vyhlásil v stredu na tlačovej konferencii vo Viedni riaditeľ Centra Simona Wiesenthala (SWC) Efraim Zuroff.

"Rakúsko je rajom nacistických zločincov," povedal Zuroff po stretnutí s rakúskou ministerkou vnútra Liese Prokopovou a ministerkou spravodlivosti Karin Gastingerovou. Príčinou je podľa neho neochota rakúskych úradov hľadať dôkazy a preverovať aj osoby, ktoré zločiny priamo nevykonali. Vyšetrovatelia niečo podniknú iba vtedy, ak dotknutá osoba "zobrala pištoľ a spáchala vraždu", zhrnul Zuroff postup rakúskych úradov a dodal, že "(rakúske) zákony chránia nacistov a zabraňujú, aby boli volaní na zodpovednosť". Aj v prípade, ak sa vyšetrovanie začne, vo väčšine prípadov sa skončí v okamihu, keď podozrivá osoba povie, že zločin nespáchala, sťažoval sa Zuroff.

SWC od septembra 2003 rakúskym úradom postúpilo údaje o 328 osobách rakúskeho pôvodu, ktoré sú podozrivé z vojnových zločinov. Vyšetrovanie prebieha v 77 prípadoch, pričom veľká väčšina podozrivých už nežije. Vzhľadom na pokročilý vek páchateľov má vyšetrovanie zmysel najviac dva až tri roky, upozornil Zuroff a znova poukázal na "pomalý a pasívny" postup rakúskych úradov.

Na ilustráciu spomenul prípad bývalého chorvátskeho policajta, ktorý podľa informácií SWC počas druhej svetovej vojny spáchal zločiny proti civilnému obyvateľstvu. Príslušník chorvátskeho fašistického hnutia ustašovcov Milivoj Asner dnes žije v rakúskom Klagenfurte, jeho meno však miestnym úradom vraj nie je známe.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Commerzbank v SR vykázala vlani stratu 3,7 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Wolfowitz odmieta zastavenie pomoci pre Palestínu

Rakúsko je údajne rajom nacistických zločincov - diskusné fórum čitateľov