10. mája 2006

Anaheim blízko finále Západnej konferencie NHL 2005/06

Colorado v noci ukončilo nepriestreľnosť anaheimského brankára Iľju Bryzgalova, na víťazstvo v semifinále Západnej konferencie NHL však opäť nedosiahlo a v sérii prehráva už 0:3. Jeden z ...

NEW YORK 10. mája (WN/SITA) - Colorado v noci ukončilo nepriestreľnosť anaheimského brankára Iľju Bryzgalova, na víťazstvo v semifinále Západnej konferencie NHL však opäť nedosiahlo a v sérii prehráva už 0:3. Jeden z favorizovaných tímov sa ocitol už na pokraji vyradenia z bojov o Stanleyho pohár. Ak chcú "lavíny" z Denveru ešte pomýšľať na postup, musia napodobniť New York Islanders z roku 1975 a Toronto Maple Leafs (1942), čo sú v histórii NHL jediné tímy, ktoré otočili nepriaznivý vývoj série play off z 0:3 na 4:3.

Hrdinom tretieho zápasu semifinálovej série bol útočník Joffrey Lupul. Dvadsaťdvaročné pravé krídlo “Mighty Ducks” bolo jediným úspešným strelcom svojho tímu. Lupul poslal štyrikrát puk za chrbát Josého Theodora, z toho trikrát rozvlnil sieť v riadnej hracej dobe a pridal aj rozhodujúci gól v predĺžení. Tri zásahy mu presnými prihrávkami pripravil spoluhráč Dustin Penner. “Dnes mi to tam jednoducho padalo. Dostal som viacero výborných prihrávok a mal som príležitosť na zopár brejkov,” vyjadril sa pre zámorské médiá prvý štvorgólový strelec v histórii play off, ktorý rozhodol duel v predĺžení. Celkovo má Lupul v play off na konte už sedem gólov. “Robí si naozaj meno, štyri góly... To je veľmi dobré pre neho, zlé však pre nás,” vyslovil, aj keď s nevôľou, kompliment na adresu svojho protivníka Ian Laperriere. Denverský tím nemal zápas rozohraný vôbec zle, po prvom odchode do kabín viedol 1:0 a 15 minút pred koncom ešte 2:1. Laxný prístup v obrane ho však vyšiel draho, hosťom stačili necelé dve minúty, aby vďaka kanonierovi večera naklonili misky váh na svoju stranu. Domáci však ešte zodvihli hlavy a gólom skúseného zadáka Roba Blakea si vynútili predĺženie. V nadstavenom čase bola väčšia aktivita na domácich hokejkách, no tri a pol minúty pred jeho vypršaním rozhodol už spomínaný Lupul. “Naše šance sú očividne už veľmi malé,“ vyjadril sa so smútkom v hlase Rob Blake. “Nesmieme sa však teraz trápiť tým, že musíme vyhrať štyrikrát v rade. Potrebujeme vyhrať jeden zápas,” dodal na záver. Vo štvrtom stretnutí naplánovanom na štvrtkovú noc tak budú “lavíny” hrať s nožom na krku a nezostáva im nič iné, len dúfať, že sa stanú tretím tímom v histórii, ktorému sa v play off podarilo otočiť stav série z 0:3 na 4:3.

Osobitnou postavou duelu bol ruský gólman Iľja Bryzgalov, ktorý vstupoval do stretnutia v Pepsi Center s tromi čistými kontami v rade. Jeho výborná séria sa skončila tesne pred záverom úvodnej dvadsaťminútovky po presnej strele domáceho útočníka Dana Hinoteho. Napriek tomu nováčik v drese Anaheimu ešte preskočil v historických tabuľkách dvoch gólmanov z tridsiatych rokov - Dave Kerra (NY Rangers, 1937 /248:35/) a Normieho Smitha (Detroit, 1936 /248:32/). Bryzgalov vo vyraďovacích bojoch neinkasoval presne 249 minút a 15 sekúnd a zlikvidoval pritom 99 striel na svoju bránku. Rekordmanom stále zostáva montrealský George Hainsworth, ktorý v roku 1930 udržal čistý štít nedosiahnuteľných 270 minút a 8 sekúnd.

Západná konferencia:

Colorado - Anaheim 3:4 po predĺžení (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1) - stav série 0:3

Góly: 20. Hinote (Brunette, Dowd), 45. Dowd (Hejduk, B. Clark), 54. R. Blake (Tanguay, Sakic) - 30. Lupul (Penner, Višnevskij), 49. Lupul (Marchant, O’Donnell), 51. Lupul (Penner), 77. Lupul (Penner). Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 29:39. Brankári: Theodore - Bryzgalov. Diváci: 18 007.