09. apríla 2014

Anastasia Kuzminová si účasťou v Grónsku splnila sen

Na snímke slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová počas tlačovej konferencie Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 9. apríla (TASR) - Dvojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová označila účasť na lyžiarskom bežeckom maratóne v Grónsku za veľké dobrodružstvo. Na podujatí pod názvom Arctic Circle Race absolvovali muži i ženy počas troch dní celkovo 160 km.

Kuzminová obsadila pri svojej premiére v ženskej kategórii druhé miesto, rýchlejšia bola iba Grónčanka Niviaq Bertelsenová, ktorá zdolala slovenskú reprezentantku o viac ako 25 minút a podujatie na západe Grónska vyhrala už po šiesty raz.

"Pre mňa bola účasť v Grónsku splnením sna. V posledných rokoch sme na záver sezóny absolvovali sústredenie na Kamčatke, teraz som chcela vyskúšať niečo iné. Boli to veľmi ťažké preteky, množstvo kopcov, ale aj dlhé roviny. Podujatie sprevádzala výborná atmosféra, tamojší ľudia sú veľmi milí a otvorení. Na organizačnej úrovni to bolo zvládnuté na výbornú, veď išlo už o 18. ročník. V prvej etape mi došli sily asi po 30 km, v druhej po 40 km a tretiu som už zvládla bez väčších problémov. Ak by som vedela odhadnúť náročnosť podujatia vopred, moja príprava by vyzerala trochu inak. Verím, že som tam neštartovala posledný raz. Nabudúce prídem lepšie pripravená," zhodnotila svoje vystúpenie v Grónsku Anastasia Kuzminová.

Zlatá medailistka zo Soči 2014 onedlho začne s prípravou na novú sezónu. "Už počas mesiacov apríl-máj začneme robiť plány na nový ročník pretekov. Na zväze budú voľby nového prezidenta. Uvidíme ako to dopadne a od toho sa ďalej budú odvíjať naše kroky. Môj realizačný tím zostáva bez zmeny, zatiaľ pokračujem s manželom Danielom ako kondičným koučom a Jurajom Sanitrom ako trénerom streľby," dodala A. Kuzminová.

Spoločnosť jej na ďalekom severe robil manžel a kondičný tréner v jednej osobe Daniel Kuzmin. Reprezentujúci Izrael obsadil v mužskej kategórii šieste miesto. "Počas celého priebehu pretekov sa teplota pohybovala od mínus 15 do mínus 25 stupňov Celzia. Trať s množstvom prevýšení bola veľmi náročná. Viacerí pretekári so skúsenosťami z vytrvalostných pretekov označili podujatie za najťažšie vôbec. Každý zo súťažiacich musel mať počas behu na sebe štvorkilogramový batoh s termoprádlom a vlastným občerstvením. Bežalo sa len klasickou technikou, organizátori dávali na to veľký pozor," doplnil manželku so zážitkami z Grónska Daniel Kuzmin.

Po návrate zo severu Európy poďakoval Kuzminovej za úspešnú sezónu aj jej hlavný sponzor spoločnosť Viessmann, ktorý sa s ňou dohodol na novej štvorročnej spolupráci a naďalej bude podporovať aj Slovenský zväz biatlonu.

Hokejisti Metallurgu Magnitogorsk vyhrali v Ufe 1:0