09. decembra 2012

Andreas Kofler skočil v Soči najďalej, darilo sa aj Nemcom

Rakúsky reprezentant v skokoch na lyžiach Andreas Kofler sa stal po sobotňajšom 3. mieste na strednom mostíku HS-106 v ruskom stredisku Soči víťazom nedeľňajších pretekov v rámci Svetového pohára (SP) ...

andreas kofler SOČI 9. decembra (WEBNOVINY) - Rakúsky reprezentant v skokoch na lyžiach Andreas Kofler sa stal po sobotňajšom 3. mieste na strednom mostíku HS-106 v ruskom stredisku Soči víťazom nedeľňajších pretekov v rámci Svetového pohára (SP) 2012/2013.

Dvadsaťosemročnému rodákovi z Rumu pri Innsbrucku namerali v dejisku najbližších ZOH 101,5 a 102,5 metra, za čo získal od rozhodcov výslednú známku 271,3 bodu.

Na druhom mieste skončil s výrazným odstupom 9,6 bodu Nemec Richard Freitag (261,7 b.), tretí bol jeho iba 17-ročný krajan Andreas Wellinger (261,6 b.), pre ktorého je to premiérové pódiové umiestnenie v kariére.

Darilo sa Nemcom

V nedeľňajšej súťaži v Soči sa mimoriadne darilo práve nemeckým skokanom: v prvej šestke klasifikovali až štyroch a v elitnej desiatke piatich reprezentantov tejto krajiny.

Za obhajcom veľkého glóbusu za celkové prvenstvo v SP Andersom Bardalom z Nórska figuroval ako piaty v poradí Severin Freund, najlepší poltucet uzatváral iba 19-ročný Nemec Karl Geiger.

"Nemeckí skokani boli dobrí, ale Andi bol dnes jednoducho lepší. Na tomto strednom mostíku zvíťaziť o takmer desať bodov, to je potrebné jednoznačne hodnotiť ako mimoriadny výsledok," citovali rakúske médiá slová reprezentačného trénera Alexandra Pointnera na margo vystúpenia jeho zverenca Andreasa Koflera, ktorý viedol aj po 1. kole.

Schlierenzauer sa prepadol do tretej desiatky

Sobotňajší víťaz Gregor Schlierenzauer z Rakúska obsadil v nedeľu v Soči až 25. priečku. Slovensko nemalo zastúpenie.

Víťazný Andreas Kofler dosiahol v 224. individuálnom štarte na pretekoch tohto rangu 11. prvenstvo, naposledy však triumfoval takmer pred rokom - 4. januára 2012 doma v Innsbrucku v rámci Turné štyroch mostíkov.

V tejto zimnej sezóne sa Kofler tešil po prvý raz, na medailových stupňoch na súťažiach SP jednotlivcov bol celkovo 32-krát (bilancia: 11 - 11 - 10).

Na čele priebežného poradia Svetového pohára je po piatich individuálnych pretekoch s 340 bodmi Severin Freund z Nemecka, druhý je s mankom 52 bodov Rakúšan Gregor Schlierenzauer, tretia priečka patrí Andersovi Bardalovi z Nórska (226 b.).

O týždeň pokračuje SP v skokoch na lyžiach dvoma pretekmi jednotlivcov na mostíku HS-137 vo švajčiarskom Engelbergu (15. a 16. decembra).

Svetový pohár v skokoch na lyžiach 2012/2013 - Soči (Rus.), mostík HS-106 - nedeľňajšie výsledky:
1. Andreas Kofler (Rak.) 271,3 bodu (101,5 m/102,5 m), 2. Richard Freitag 261,7 (100 m/102,5 m), 3. Andreas Wellinger (obaja Nem.) 261,6 (100,5 m/103 m), 4. Anders Bardal (Nór.) 261,2 (102 m/104 m), 5. Severin Freund 259,5 (100 m/103 m), 6. Karl Geiger (obaja Nem.) 257,4 (101 m/101,5 m)

Poradie vo Svetovom pohári 2012/2013 (po 5 z 28 pretekov jednotlivcov):
1. Severin Freund (Nem.) 340 bodov, 2. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 288, 3. Anders Bardal (Nór.) 226, 4. Andreas Kofler 216, 5. Thomas Morgenstern (obaja Rak.) 206, 6. Andreas Wellinger (Nem.) 188.

Poradie v Pohári národov 2012/2013 (po 7 z 35 pretekov /dosiaľ sa uskutočnilo 5 súťaží jednotlivcov, 1 súťaž tímov a 1 súťaž miešaných tímov/):
1. Nemecko 1450 bodov, 2. Rakúsko 1289, 3. Nórsko 1123, 4. Japonsko 669, 5. Slovinsko 625, 6. Rusko 287.